sme.sk
 
Zlatý fond > Diela > Stručný opis Svätej zeme Palestíny


E-mail (povinné):

Anton Emanuel Timko:
Stručný opis Svätej zeme Palestíny

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 20 čitateľov

9. Galilea

Galilea, severná krajina — je zem vrchovatá, oproti Jordánu nachylená, oproti moru ale so svojmi vrchámi postavená. Niekoľko hodín od jazera genezaretského vypyna sa vrch Tabor.[2] Z jeho vrchola vidať pohorie karmelské a medzi zemské more, severne, vrchy Libanonské a vrch sedem blahoslavenství[3] východne: jazero genezaretské, južne: vrchy samaritánske a rovinu Esdrelon. V Galilei ležaly mestá: Nazaret,[4] Naim, Kana, Tiberias, Magdala, Bethsaida, Chorazim a Kafarnaum, týchto päť posledných pri jazere genezaretskom. Spasitel náš Ježiš Kristus najviac prebýval v Galilei, a mnohým jeho Apoštolom a učedelníkom bola Galilea otčinou.[5][2] Vrch Tabor, na ňomžto sa pán Kristus pri prítomností svojích učedelníkov premenil.

[3] Vrch na ňomžto pán Kristus v podobenstve hovoril o nebi, a o sedmoro blahoslavenstvách kp. blahoslavení lační, lebo on nasítení budú atď.

[4] Nazaret, mestečko kde panna Maria bývala, a s ňou i pán Ježiš. Kana Galilejská, kde pán Ježiš na svadbe vodu na víno premenil. Naim kde p. Ježiš mládenca (syna dovice) z mrtvých vzkriesil atď.

[5] Simon Peter rýbar od jazera genezaretského. Galilejci mali iné nárečie, ako okolo Jeruzalema. Zapierajúceho Petra, že Krista pána nezná, oslovili sluhovia v radnici „i ty si jedon z učedelníkov jeho, lebo reč tvoja ťa nám známého činí!“
Anton Emanuel Timko

— spisovateľ, národovec, autor poviedok s historickou tématikou a fantastických cestopisov Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator RP Online
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2013 Petit Press, a.s.