sme.sk
 
Zlatý fond > Diela > Stručný opis Svätej zeme Palestíny


E-mail (povinné):

Anton Emanuel Timko:
Stručný opis Svätej zeme Palestíny

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 20 čitateľov

13. Iné pamäti hodné sv. mestá

Jednu 1/4 hodinu od Jeruzalema stojí: hora olivetská, popod ktorú tečie potok Cedron (kydron). Tento potôčok preteká zahradu getsemanskú a jozafatskú dolinu. Pod horou olivetskou leží Bethania a trochu hore vyššie Bethpage. Asi tri hodiny severne od Jeruzalema leží mestečko Emaus, a dve hodiny južné mestečko Betlehem (dnes volá sa: Bejt Lachm). Celkom blizo Betlehema leží kláštor, majúc v sebe chrám od sv. Heleny vystavený. V tomto kostole nachádza sa nad jastličkámi Krista pána oltár. V malej dialke leží dolina, kde anjeli pastierom tú radosť zvestovali, že narodil sa pán Ježiš.

Mesto Jericho ležalo 6 — 8 hodín západne od Jeruzalema, velmi blízo vrchu, na ktorom bol Spasitel od diabla pokúšaný a teraz na tom meste leží chudobná arabská dedina.

Perea — krajinka za Jordánom — je krajina vrchovatá, v jej horách stojí vrch: Nebo, z ktorieho p. Bôh Mojžišovi zaslúbenú zem ukiazal. Pamäti hodné sú mestá: Cesaera Filipi, Bethsajda, Julias a Bethania, kde sv. Ján Krstitel v Jordáne krstil. Za Jordánom ležalo aj to mesto: Pella, kam v čas zkazy mesta Jeruzalemského r. 70 p. K. P. od rimského cisára Titusa zboreného — kresťani utiekli, a tak zahynutia minuli.

« predcházajúca kapitola    |    Anton Emanuel Timko

— spisovateľ, národovec, autor poviedok s historickou tématikou a fantastických cestopisov Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator RP Online
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2013 Petit Press, a.s.