sme.sk
 
Zlatý fond > Diela > Stručný opis Svätej zeme Palestíny


E-mail (povinné):

Anton Emanuel Timko:
Stručný opis Svätej zeme Palestíny

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 20 čitateľov

4. Rieky a jazerá

Najznamenitejší z riek a potokov svätej zeme je: Jordán, o ktorom sväté písmo často zmienku činí, pramení v horach antilibanonských, a pretekajúc svätú zem Palestinu, vteká najprv do jednoho malého, a potom do vätšieho, a konečne vlieva sa do najvätšieho, žiadon odtok nemajúceho jazera. To malé jazero volá sa: jaz. Merom, to väčšie je jazero Genezaretské, a to najvätšie je: mrtvé more, asi 10 míl dlhé a 2 — 3 míle široké.

Mrtve more vpravde to meno zasluhuje, lebo na brehoch jeho žiadna trávička neraste, obklopuju ho holé skaly — žiadon vtáčik a živočích nebytuje pri ňom, a ryby z Jordana doň plavajúce ihned zdochýňajú. Voda mrtvého mora je slaná, horká a smrdatá. Hrozné je toto miesto, v ktorom raz Sodoma a Gomora zkazu vzaly.

Jazero Generazetské je 2 — 3 míle dlhé a toľko široké, — má sladkú sviežu vodu a je bohaté na ryby. Krásno pohorie obklopuje jeho brehy, na ktorých rastie: palma, réva (hrozno), fygy a oliva. V žiadnom kraji Palestíny není tak príjemno jako v okolí tohoto jazera, pri ktorom Spasiteľ náš tak rád predlieval a si ho za miestisko svojho vyučovania a zázrakov vyvolil.

Pamätný je tiež potok Cedron po pri Jeruzaleme, a potok Karyt do mora tekuci.
Anton Emanuel Timko

— spisovateľ, národovec, autor poviedok s historickou tématikou a fantastických cestopisov Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator RP Online
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2013 Petit Press, a.s.