Zlatý fond > Diela > Profesor Šiltao

Václav Chlumecký Enšpenger:
Profesor Šiltao

<- Späť na dielo

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Viera Ecetiová, Zuzana Babjaková, Daniela Kubíková, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Simona Veselková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 69 čitateľov

Bibliografické údaje (Zlatý fond)

Meno autora: Václav Chlumecký Enšpenger
Názov diela: Profesor Šiltao
Vydavateľ digitálneho vyhotovenia: Zlatý fond denníka SME
Rok vydania: 2009

Licencia:
Tento súbor podlieha licencii \'Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 License\'. Viac informácii na http://zlatyfond.sme.sk/dokument/autorske-prava/

Digitalizátori

Michal Garaj
Viera Studeničová
Viera Ecetiová
Zuzana Babjaková
Daniela Kubíková
Karol Šefranko
Katarína Maljarová
Simona Veselková

Bibligrafické údaje (pôvodný vydavateľ)

Meno autora: Václav Chlumecký
Názov diela: Janko Kosák v nebi a iné prózy
Vyšlo v: Tatran
Mesto: Bratislava
Rok vydania: 1978
Počet strán: 216

Editori pôvodného vydania:

Štefan Drug [edične pripravil, štúdiu a poznámky napísal]
František Hattala [zodpovedný redaktor]
Eva Mrukviová [technická redaktorka]
POZNÁMKY:

Najrozsiahlejšia Chlumeckého próza — Profesor Šiltao, sivuánsky nadčlovek. Utopistický román — vychádzala najprv na pokračovanie v Pravde chudoby roku 1923. Prvá časť vyšla 24. júna (č. 66), posledná 24. novembra (č. 132). Pravda chudoby v tom čase vychádzala trikrát týždenne. Roku 1924 Slovenský tlačový výbor KSČ vydal román v Slovenskej komunistickej knižnici. V Pravde chudoby i v knižnom vydaní sa autor podpísal plným menom a pseudonym Enšpenger uviedol len v úvodzovkách za menom.

Isté nezrovnalosti sa vyskytli v súvise s druhou časťou názvu románu. Pri uverejňovaní v Pravde chudoby na obálke knižného vydania i v recenzii knižného vydania sa názov podáva ako Profesor Šiltao, sivuánsky nadčlovek (o nadčloveku sa v jednom prípade hovorí aj v texte). Na titulnej strane knižného vydania však čítame: Profesor Šiltao, cestovateľ všehomírom. Rovnako je v reklamnom vydavateľskom ozname v Pravde chudoby (30. júla 1924).

Toto pomenovanie používa neskôr aj monografista Ján Pleva (Václav Chlumecký, Osveta 1958) a Ivan Kusý (Dejiny slovenskej literatúry IV, Veda 1975, s. 266).

Tretiu verziu sme našli v zoznamoch Slovenskej komunistickej knižnice, ktoré vyšli ako reklama v Ročenkách slovenskej chudoby na roky 1924 a 1925. Tu je verzia názvu (i podtitulu) zasa celkom odlišná: Profesor Šiltao. Záhadná guľa. Rozprávka. Kvôli tejto nejednotnosti v pomenovaní používame v našom vydaní len titul: Profesor Šiltao.

Text časopiseckého a knižného vydania románu Profesor Šiltao sa absolútne zhoduje.

Pri jazykovo-štylistickej úprave textov poviedok a románu sme sa nemohli uspokojiť iba s pravopisnými zásahmi (písanie i — y, s — z, dĺžok, cudzích slov atď. podľa súčasných noriem). Nevyhnutné bolo množstvo tvaroslovných a lexikálnych zásahov. Primeranými dnešnými tvarmi sme nahrádzali najmä archaizmy a bohemizmy, ako tišliar, vytknúť, velice, ačkoľvek, poneváč, veškerý, ludičky, darebnosť, venkovský, opravdu, láda, kdežto, teprv, klín, rudý, papršlek, merictvo, mluvnica, asnáď, kdepak, bydleť, zblbnutý, pohlavok, ubývať atď., atď. V syntaxi sme upravovali najmä pasívne a genitívne väzby, nesprávne väzby predložkové a čiastočne slovosled.

Štefan Drug


Ako citovať toto dielo?

alebo


<- Späť na dielo



Václav Chlumecký Enšpenger

— bol spisovateľ a publicista, priekopník slovenskej robotníckej tlače, účastník ilegálneho protifašistického hnutia Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.