Zlatý fond > Diela > Tri dni z denníka


E-mail (povinné):

Gustáv Maršall-Petrovský:
Tri dni z denníka

Dielo digitalizoval(i) Miriama Oravcová, Viera Studeničová, Peter Krško, Martin Ivanecký.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 68 čitateľov


 

Tri dni z denníka

Konečne vyplnila sa mi dávna túžba: tu som na pôde svojich otcov!

Mimovoľne oživne rozpomienka z detinských dôb. Šli sme so starým otcom na „sálaš“;[1] ja držal som opraty, on sedel vedľa mňa. Bola nesmierna spara, povetrie ani nehlo sa; len z času na čas počal sa prach krútiť pred nami a točiac sa vystupoval hore vysoko nad najvyššie stromy. Zľava chmúrilo sa a zďaleka počuť bolo temné hrmenie. Oblaky zhora nadol dĺžili sa, až úplne zaľahli na obzor roviny.

„Bude dážď,“ riekol starý otec a šibol bičom ponad kone. „No, vidíš ten oblak, Gusto? Náš Kriváň,[2] o ktorom toľko dopytoval si sa, je ešte vyšší. Voči nemu sú sriemske brehy[3] len ledajaké kopce!“

S opovržením díval som sa na oblak, veď „náš“ Kriváň je vyšší. Bolo mi to ináče cele prirodzené, veď i starý otec bol vyšší od iných, hlavne neslovenských dolniakov. Keď na jarmoku dlho nechal ma strážiť koč, to som ho vždy tak vyzeral, že som sa na sedisku učupil, kým hlavy všetkých jarmočníkov neboli s mojimi očami vo vodorovnej čiare, nuž a keď jedna vyčnievala, to bola istotne hlava môjho dobrého apka. Akože by teda i slovenské vrchy neboli vyššie od týchto kopcov…!

Od tých čias, bože, ešte menší kopec označuje chladný byt nebožtíka apka, a ja — hľa, tu som pod Kriváňom…

A presvedčil som sa o pravdivosti apkových slov:

„Tam voda lepšia je než tu víno. V tých krajoch radšej suchý chlieb ako tu pečienky. Tu cudzí je jeden druhému — tam bratia sú všetci, jedna rodina…“

Nie, o tomto nepresvedčil som sa![1] Šli sme so starým otcom na „sálaš“. Autorov starý otec sa volal Tomáš Maršall. Pochádzal z Liptova a do Petrovca sa prisťahoval koncom prvej štvrtiny minulého storočia. Bol remeselníkom, ale mal aj väčšie hospodárstvo.

[2] Kriváň, vrch v Tatrách, vtedy sa pokladal za najvyšší vrch na Slovensku.

[3] Sriemske brehy (náreč.), sriemske vrchy, Fruška gora.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.