E-mail (povinné):

Jozef Gregor Tajovský:
Tma

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Katarína Janechová, Michaela Dofková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 238 čitateľov

Osoby

JANO VLČIAK, starý kopaničiar

MARA, jeho žena

ANČA, suseda

AGNEŠKA, ZUZKA, ĎURKO, jej deti osem-päť-trojročné

NEMLUVŇA

KŇAZ, starý

Dej odohráva sa v marci od poludnia do večera.

(Javisko predstavuje chudobnú, dopoly začadenú izbu u Vlčiaka. V úzadí naľavo (divákom) dvere nad vysokým prahom. Napravo kozub, ohnisko, nad ním drevený dymník. Nado dvermi na žrdiach haluze na sušenie. V úzadí naľavo v kúte sud s kapustou. Pri ľavej stene posteľ z kresaníc, na nej belasé periny. Vpravo podľa steny lavica od samého ohniska. Na lavici dva-tri čierne hrnce, misky, ďalej žarnovník, nad ním — viac do popredia — okienko. Vpredu, v pravom kúte stôl, pod ním štiepanicami zakrytá jama na zemiaky, nad ním lampa na drôte, začadená, bez klobúčka; svieti ako kahanček. Nad stolom na stenách sväté obrázky. Adama a Evu, idúcich z raja, rozoznať. Dva stolčeky, prekladané podľa potreby, i klátik na sedenie. Nad sudom na kline pod haluzím píla, pílka, halena, klobúk Janov. Od postele dopredku, na lavici, Marine i Janove šaty, kabáty, kožuchy, obrúsky, plátno, kapce, handry v úplnom neporiadku. Lúče slnca padajú kolmo do okienka a osvecujú Jana.)
Jozef Gregor Tajovský

— slovenský prozaik, dramatik a básnik Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.