Zlatý fond > Diela > Syn výtečníka 1

Martin Kukučín:
Syn výtečníka 1

<- Späť na dielo

Dielo digitalizoval(i) Gabriela Matejová, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Lenka Konečná, Michaela Dofková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Viktor Frischer, Ivana Lamy Žulčáková, Boris Zápotocký, Daniel Winter.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 109 čitateľov

Bibliografické údaje (Zlatý fond)

Meno autora: Martin Kukučín
Názov diela: Syn výtečníka 1
Vydavateľ digitálneho vyhotovenia: Zlatý fond denníka SME
Rok vydania: 2009

Licencia:
Tento súbor podlieha licencii \'Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 License\'. Viac informácii na http://zlatyfond.sme.sk/dokument/autorske-prava/

Digitalizátori

Gabriela Matejová
Viera Studeničová
Michal Belička
Silvia Harcsová
Lenka Konečná
Michaela Dofková
Zdenko Podobný
Ivana Gondorová
Viktor Frischer
Ivana Lamy Žulčáková
Boris Zápotocký
Daniel Winter

Bibligrafické údaje (pôvodný vydavateľ)

Meno autora: Martin Kukučín
Názov diela: Dielo XX. Závažné skúsenosti
Vyšlo v: SVKL
Mesto: Bratislava
Rok vydania: 1971
Počet strán: 576

Editori pôvodného vydania:

Marianna Prídavková-Mináriková [edične pripravila]
Oskár Čepan [napísal doslov]
Jozef Gazdík [zodpovedný redaktor]
POZNÁMKY:

Syn výtečníka — Prvá časť

Uverejnené podľa dosiaľ nepublikovaného rukopisu. Z rukopisu Syn výtečníka sa zachovali 3 zlomky. Prvý zlomok s incipitom Pan Michal (Vratislav) Kvetoslav Huba vzal klobúk široký… obsahuje prvý diel (bez označenia), v ktorom je 17 číslovaných kapitol. Má 82 listov, t. j. 164 popísaných strán, číslovaných autorom len na prvej strane (teda každá druhá strana). Nemohli sme ho publikovať zároveň s druhou časťou, lebo rukopis bol vtedy neznámy.

Druhý zlomok obsahuje 2. diel (označený Diel druhý), v ktorom sú 3 číslované kapitoly (rímskymi číslami). Má 23 listov, t. j. 45 strán. Tretí zlomok obsahuje Oddiel druhý (označený) s nedokončenou číslovanou 1. kapitolou. Druhý a tretí zlomok (druhý oddiel) vyšiel v časti Rukopisy v knihe Martin Kukučín Dielo 7, Bratislava 1960, 219 — 258.

Celý rukopis je veľký 10,7 cm x 17,2 cm. Strany 1 — 20 I. dielu sú písané ceruzou, ostatné perom. Je uložený v Literárnom archíve MS v Martine.

Rukopis možno datovať tesne po roku 1894. Je totiž čiastočne i umeleckou odpoveďou na Šoltésovej román Proti prúdu, s ktorým polemizoval Kukučín roku 1894 (pozri str. 394). Jeho rozsah, expozícia i celá kompozícia naznačuje, že tu ide o široko koncipovaný plán. Pravdepodobne je teda Syn výtečníka torzom nedokončeného románu, prvým autorovým pokusom o román. Nie je známe, prečo ho autor nedokončil. Ostala len Menšíkova zmienka, že autor chcel Syna výtečníka po prevrate dokončiť. (Jan Menšík: Kukučínove bračské rukopisy. Sborník Matice slovenskej I, 1922, č. 5 — 6, 65 — 68.

O druhej časti rukopisu písal J. Noge v knihe Martin Kukučín tradicionalista a novátor, Bratislava 1962, 266 — 269 a O. Čepan v doslove ku Kukučínovmu Dielu VII, Bratislava 1960, 181 — 182. O celom rukopise M. Mináriková-Prídavková v knihe Textologické a štylistické problémy Kukučínovho diela.


Ako citovať toto dielo?

alebo


<- Späť na dieloMartin Kukučín

— popredný reprezentant prózy slovenského literárneho realizmu Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.