E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Jezuliatko

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Daniel Winter, Mária Hulvejová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 83 čitateľov

Predmluva

Svet celý tonul v bezbožnosti, v nemravnosti, otročiac v duševnej biede a tme.

Zrazu zasvitla jasná hviezda nad Betlehemom, kde narodil sa Spasitel sveta a s ním zrodil sa znovu celý svet. — So svetlom spásy vznikla všeobecná obnova. Kríž zaskvel sa čo znamenie pravdy a mravnosti, čo znak osvety, svobody, áno, i čo znamenie večnej spásy.

Kresťanstvo obnovilo tvárnosť zeme. Ľud náš drahý, i ty hynieš v záplave moderného bezbožstva a s tebou hynú tie mnohé krásné, zbožné zvyky a obyčaje otcov tvojich. Hynú medzi iným vianočné hry, koledy, ktorých veselé nápevy zvučaly krajom naším sťa šum nádejného jara a šumom týmto okriala duša nádejou spásy. Škoda ich!

Ja behom viac rokov sbieral som pekné koledy nášho ľudu, jako som ich kde po našom kraji počul. A lepšie z nich povyberajúc, opraviac, doplniac, sostavil som z nich jasličkovú hru: „Jezuliatko“, ktorou sa vďačím tebe a mladi tvojej, lud môj drahý, prajúc ti v nej obnovu, znovazrodenie v Kristu, svetle to pravdy, osvety a spásy.

Pôvodca
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.