E-mail (povinné):

Jonáš Záborský:
Mroč

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Daniela Kubíková, Simona Veselková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 146 čitateľov

I. Rozličné stránky v Ošustove pri povstaní slovenskom

Náramné povstalo hnutie v Uhorskej krajine, keď sa roznieslo r. 1848, že nielen Srbi lapili zbroj proti Maďarom a pluky chorvátske prekročily Drávu, lež i maďarským ministerstvom za hranice vyplašení Štúr, Hodža, Hurban vtrhli od Moravy s dobrovoľníkmi do Uhier. Ľudia, ktorí znali len vlasť, národ slovenský neznali, zdesili sa, zlorečili, nadávali. Oproti tomu horliví Slováci, ktorí už oddávna cítili sa v Uhrách prenasledovanými cudzincami, zaplesali v duši, že ide čas vykúpenia. Medzi oboma stálo množstvo obecného ľudu neodhodlane, nevediac, čo na to rieknuť.

Všetky tieto stránky nachádzaly sa i v Ošustove. Pán Chreňovský až zachrípol od zlorečenia na panslavistickú mládež, ktorá nevie, čo činí. Luteránsky farár Mroč, prenasledovaný dávno pre svoje panslavistické smýšľanie, mnul si ruky s radosťou. Sedliaci strkali dohromady hlavy a pošeptávali si všeličo. Jedni mysleli, že treba držať s pánmi a s krajinou; druhí, že treba pripojiť sa k Slovákom a cisárovi Ferdinandovi; ale veľmi mnohí, že by najlepšie bolo, keby im obe stránky daly pokoj.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.