E-mail (povinné):

Jonáš Záborský:
Mroč

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Daniela Kubíková, Simona Veselková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 123 čitateľov

III. Odsúdenie Mroča na smrť

Jeden z rýchlych hrdelných súdov pôsobil nablízku. Pán Chreňovský, ako dozorca cirkvi, dávny kazár Mročov,[3] hneď sadol a udal ho ako buriča nanajvýš nebezpečného.

Ešte v noci prišli hajdúsi, vyburcovali zo sna nič netušiaceho farára a uvrhli poviazaného do voza. Farárka pritom omdlievala, jedno z detí vychytil zrádnik.

Horlivý Chreňovský šiel tiež so svedkami, medzi ktorými bol hlavný Klimo.

Pre väčšie zneuctenie väzňa dali mu na stoličnom dome okovy a uvrhli ho medzi zločincov. Títo obyvatelia temnice sa zadivili, kde sa vzal medzi nimi farár, a kládli mu rozličné otázky: či podpálil, či zabil, či komoru ozbíjal? Ľutovali krehkosť ľudskú, že to i osoba duchovná môže sa stať im podobným lotrom.

Hrdelný súd mal, pod predsedníctvom z Pešti vyslaného Taňayho, snadnú prácu. Svedkovia boli dostatoční a Mroč sám nič netajil, ani neokrašľoval. Ba pohovoril sudcom pravdy trpké. „Nastaly,“ riekol, „časy prenasledovania Slovákov. Ja rád umriem za nešťastný národ, keď sa vám ľúbi pustiť neprestupiteľný jarok mučeníckej krvi medzi rozličných obyvateľov tejto zeme.“

Predseda Taňay kynul obžalovanému i svedkom na odchod a navrhol smrť povrazom, čo jednohlasne prijali s tým, aby výrok, pre nedostatok kata, uviedol hneď v skutok popredu objednaný Cigán.[3] Pán Chreňovský, ako dozorca cirkvi, dávny kazár Mročov — rozumej sborový dozorca v evanjelickom cirkevnom sbore. Záborský mal ako evanjelický farár v Rankovciach podobného kazára v sborovom dozorcovi Szontaghovi. Sborový dozorca, pred r. 1848 zpravidla zeman, mal pomáhať farárovi v práve svereného sboru, ale príliš často mu bol nepriateľom a zle mu robil, kde len mohol.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.