E-mail (povinné):

Jonáš Záborský:
Mroč

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Daniela Kubíková, Simona Veselková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 123 čitateľov

V. Odvolanie smrteľného výroku

Keď Mroč vyšiel z dvorany, počul cenganie umieráčikom a na ulici surový rev: „Obesiť pansláva! Tu ho obesiť! Tu s tohto stromu nech visí!“

Lebo roznieslo sa po meste ako oheň, že pansláva Mroča budú vešať. Streštencov, hoci čírych Slovákov, priviedlo to do radostného hnutia, ako keď Kristus mal byť ukrižovaný. Každý národ, spotvorený porobou, opustený od vlády a vyšších tried, býva taký. V žiaľnej zaslepenosti ubíja sám tých, ktorí chcú uľaviť jeho neresti. Nie je teda div, že to činia i Slováci, že to činili aj pri Mročovi. Cudzou výchovou spotvorení odrodilci behali po uliciach s radostným pokrikovaním, vyvolávali ľud k radosti, rozhadzovali aj peniaze medzi uličníkov. Iní streštenci vyznačovali stromy, kde by ktorý chcel vidieť visiaceho novosvetského kacíra. Daktorí sa vychytili z ošemetnosti na vežu a zazvonili bez rozkazu umieráčikom, čím nastalo ešte väčšie hnutie, väčší rev a lomoz.

Zlostný Klimo chodil sem-tam, vystatujúc sa s radosťou, že to on dá vešať farára, pretože sa opovážil nazvať ho korheľom.

Mroč ho zočil vo vrátach a mrštil po ňom prísnym okom, keď zbadal uňho zlostný úsmev.

V pitvore videl Cigána v červených nohaviciach a červenom lajblíku prechádzať sa pyšne so žinkou v ruke.

Ináč vyzeraly veci v súdnej dvorane, kam sa znovu shromaždili sudcovia. Tu sa malo ukázať, aké bývajú súdy, zvlášť v Uhrách.

Taňay počal dokazovať diviacim sa sudcom, že vyniesli súd prenáhlený a nadovšetko, že chybili proti formálnosti, čo pri súdoch viac platí než dôkazy, viac než pravda a spravodlivosť sama. Odkryl pár takýchto domnelých formálnych chýb[5] a vyhlásil súd za nezákonný, výrok za neplatný.

Spolusudcovia nevedeli síce, prečo sa tak odrazu premenil ich predseda, ale vedeli iste, že ho vedú akési osobné ohľady, že mu mnoho záleží na oslobodení Mročovom. Jedni hneď prisvedčili Taňaymu, iní ustúpili čoskoro advokátskym jeho úskokom a odhodlanej vôli. Uzavrelo sa, že nielen výrok smrti, lež i sama zápisnica sa ničí a celá vec sa považuje tak, ako by sa ani nebola stala. To vraj preto, aby sa súd nezľahčoval.

Miesto Mročovho odsúdenia uzavrelo sa zaviesť vyšetrovanie proti tým ošemetným uličníkom, ktorí sa opovážili bez rozkazu umieráčikom zvoniť a mesto pobúriť.[5] Odkryl pár takýchto domnelých formálnych chýb — Podobne sa stalo v Plešivci, kde štatariálny súd najprv odsúdil Štefana M. Daxnera, Jána Francisciho a Michala Bakulinyho na smrť (6. novembra 1848), ale pod vplyvom porážky maďarských vojsk pri Schwechate (30. októbra 1848) rozsudok nevykonal. Hlavný župan Szentiványi ako revolučný komisár našiel takú formálnu zámienku, že štatariálny súd nemal predložiť rozsudok jemu na potvrdenie, ale ho mal vykonať. Keďže tak neurobil, prerušil štatariálne pokračovanie a preto vec patrí na riadny súd. Tento súd rozhodoval hneď na druhý deň a všetkých troch obžalovaných odsúdil na tresty na slobode.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.