Zlatý fond > Diela > Spis 8. „Farragines“

Martin Rakovský:
Spis 8. „Farragines“

Dielo digitalizoval(i) Petra Vološinová, Viera Studeničová, Peter Krško, Pavol Tóth.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 68 čitateľov

Farragines poematum je štvorzväzková básnická zbierka, ktorá vyšla v rokoch 1561 – 1562 v Prahe. Sú v nej zaradené diela 61 autorov (okrem iných prispel aj Matej Rakovský, mladší brat Martina Rakovského), väčšinou členov Hodějovského básnického krúžku, redakčne zbierku pripravili Tomáš Mitis a Juraj Handsch.

Martin Rakovský (1535 – 1579) prispel do zbierky tromi básňami, ktoré napísal ešte počas pobytu v Prahe a Lounoch (1556 - 1558). Prvou a najrozsiahlejšou je Svadobná báseň (latinský originál Epithalamion), v ktorej oslávil svadbu Jána Hodějovského s Uršulou Jeniškovou v auguste 1556. Aj ďalšie dve básne sú venované Hodějovskému. V básni O fénixovi (latinský originál De phoenice) oslavuje antického bájneho vtáka fénixa, jeho znovuzrodenie prirovnáva ku cirkvi a Kristovmu zmŕtvychvstaniu a v závere praje aj adresátovi, aby sa jeho rod po spôsobe fénixa obnovoval. Tretia báseň 5. kniha falécií bola zaradená do knihy faléckych veršov. Rakovský jú písal zrejme v Lounoch, pozdravuje v nej Hodějovského, praje mu zdravie a prosí ho, aby naďalej podporoval básnikov.

Literatúra

OKÁL, Miloslav : Život a dielo Martina Rakovského : Matica slovenská, 1979, str. 182 - 184

Spracoval: Peter Krško

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.