E-mail (povinné):

Lev Nikolajevič Tolstoj:
Prvý kotlík

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Dejstvo II.

Peklo. Na hlavnom mieste sedí najstarší čert. Pisár čertov sedí dolu, za stolom s písacím náčiním. Stráž stojí na stranách. Na pravo — 5 čerteniec rozličných zovňajškov; na ľavo u dvier — vrátny; jeden fičúrsky čertík stojí priamo pred najstarším.

FIČÚRSKY ČERTÍK: Všetkej koristi mojej za tri roky je 220.005 ľudí. Všetkých mám teraz v moci.

NAJSTARŠÍ: Dobre, ďakujem, porúčam sa!

FIČÚRSKY ČERTÍK (odchádza na pravo).

NAJSTARŠÍ (pisárovi): Ustal som. Či ešte veľa roboty zostalo? Od koho všetko dostali sme účet a od koho ešte máme obdržať?

PISÁR (ráta po prstoch a ukazuje dľa účtu na vpravo stojacich čertov. Ako menuje niektorého čertíka, tak ten ukloní sa): Od zemanského diabla došiel účet. Všetkých zabral 836. Od kupeckého je tu 9643. Od sudcovského obdržaný 3423. Od ženského práve teraz došiel, žien 186.315, dievok 17.438. Iba dva zostávajú: fiškálsky a sedliacky. Všetkých 220.005.

NÁJSTARŠÍ: No, už teda skončíme teraz. (Vrátnemu.) Púšťaj!

FIŠKÁLSKY ČERTÍK (vchodí, klania sa najstaršiemu).

NAJSTARŠÍ: No, čo? Aké tvoje diela?

FIŠKÁLSKY ČERTÍK (stále sa smeje, mädliac si ruky): Moje diela ako sadza biela. Korisť taká, že od stvorenia sveta takej nepamätám.

NAJSTARŠÍ: A čo, mnoho si ich zabral?

FIŠKÁLSKY ČERTÍK: Nejde o počet. Počtom hoc i neveľa, všetko 1350 ľudí, ale dobrí chlapci. Takí chlapci, že miesto čertov môžu byť. Lepšie trápia ľudí sťa čerti. Novú módu som im zaviedol.

NAJSTARŠÍ: Akúže novú módu?

FIŠKÁLSKY ČERTÍK: Nuž takú: predtým boli fiškáli a sudcovia spolu, a ľudí spoločne klamali. Teraz som ich rozdelil, a kto viac peňazí dá, za toho sa bijú. Ale tak sa bijú, že i kde nič nemožno počať, fiškál si i tam robotu začne. Tí podpaľujú ľudí lepšie, ako čerti.

NAJSTARŠÍ: Presvedčím sa, odíď! (Fiškálsky čertík odchádza vpravo.)

NAJSTARŠÍ (vrátnemu): Vpusť posledného! (Vchodí sedliacky čertík s krajíčkom i klania sa hlboko.)

SEDLIACKY ČERTÍK: Ja to ďalej nevydržím, prelož ma na druhé miesto.

NAJSTARŠÍ: Kam prekladať, čo ty trepeš? Vstaň, hovor rozumne. Dávaj účet, koľko si toho týždňa sedliakov zabral.

SEDLIACKY ČERTÍK (plače): Ani jedného!

NAJSTARŠÍ: Čože? Ani jedného! Prečo ani jedného? Čože si robil? Kde si sa ponevieral?

SEDLIACKY ČERTÍK (fňuká): Neponevieral som sa; veď som skoro nohy zodral, a nemôžem nič vykonať. Tu, hľa, som jednému zpred nosa posledný krajíček ukradol, a ani ten nehrešil, ale vinšoval na zdravie.

NAJSTARŠÍ: Čože?… Čo to trepeš? Utri si nos a hovor múdre, lebo takto nikto ťa nerozumie.

SEDLIACKY ČERTÍK: Nuž, hej, oral sedliak, a ja som vedel, že má len krajíček a viac nič, čo do úst položiť. Ukradol som mu krajíček. Myslel by si, bude kliať, a on čože? Hovorí: kto si vzal, nech mu je na úžitok. Tuto, hľa, je krajíček. Aha ho!

NAJSTARŠÍ: No, a druhí čože?

SEDLIACKY ČERTÍK: Všetci sú takí, ani jedného som nezabral.

NAJSTARŠÍ: Nuž akože sa ty opovážiš s prázdnymi rukami ko mne sa vrátiť? A ešte krajíček akýsi smradľavý donesie; čo sa mi ty chceš posmievať? Nuž či ty v pekle darmo chlieb jesť budeš! Druhí sa starajú, trápia. Tu, hľa, títo (ukazuje na čertíkov), kto 10.000, kto 20.000 a tento 200.000 vystanovil. A ty si s prázdnymi rukami prišiel a ešte akýsi krajíček priniesol! A mne bájky rozprávaš! Túlaš sa, nerobíš. Preto sa ti z rúk tratia. Počkaj, bratku, ja teba naučím.

SEDLIACKY ČERTÍK: Nedaj ma trestať, dovoľ slovo povedať! Tým čertom je dobre, čo sú medzi zemänmi, kupcami, ženami. Tam je chýrna robota: ukáž zemänovi čiapku soboliu a spomni poddanstvo, už je tvoj, veď ho, kam chceš. Tak i kupec. Ukáž mu peniaze a rozpáľ ho závisťou, — už ho máš ako na sľučke, už sa nevytrhne. A so ženami robota tiež ľahká. Parády a maškrty, — a už rob s ňou, čo chceš. Ale so sedliakom sa naťahuj! Keď je od rána do noci v robote, ba i z noci si utrhne, a bez Boha roboty nezačne, tak ako mu pristúpiš? Otec, osvoboď ma od sedliakov, utrápil som sa s nimi! I teba rozhneval.

NAJSTARŠÍ: Cigániš, leňoch. Na druhých nemáš čo ukazovať. Oni preto i kupcov, i zemänov, i ženy zajímajú, lebo vedia, ako ich zaobchodiť, nové fígle vymýšľať. Tu, hľa, fiškálsky celkom nové pokolenie vymyslel. I ty pohni rozumom! Ale on sa chváli, že krajíček ukradol! Je mi to dôvtipu! Nastav im siete, do niektorej len sa pochytajú. Ale ty sa ponevieraš, nedbáš o nich, — nuž nečudo, že sa tvoji sedliaci nedajú. Počínajú neželieť krajíčka. Ak si taký zvyk vezmú a priučia i ženy, tak celkom zneslušnejú. Premýšľaj! Kývaj sa, ako vieš!

SEDLIACKY ČERTÍK: Neviem nič premyslieť. Prelož ma inde. Nemôžem ďalej.

NAJSTARŠÍ (s hnevom): Nemôžeš? Tak azda ja mám ísť za teba do roboty?

SEDLIACKY ČERTÍK: Nemôžem.

NAJSTARŠÍ: Nemôžeš? Dočkajže. Ej! Dávajte sem prúty, vyderte ho! (Stráž chvatne čertíka i vyseká ho.)

SEDLIACKY ČERTÍK: Joj! joj! joj!

NAJSTARŠÍ: Premyslel si?

SEDLIACKY ČERTÍK: Joj, joj! Nemôžem premyslieť.

NAJSTARŠÍ: Pohoďte mu ešte. (Šibú ho.) Premyslel si?

SEDLIACKY ČERTÍK: Premyslel, premyslel!

NAJSTARŠÍ: No, vrav, čo si premyslel?

SEDLIACKY ČERTÍK: Premyslel som taký fígeľ, že všetkých do rúk dostanem. Len mi dovoľ do služby k sedliakovi najať sa, a nežiadaj vec popredku rozpovedať.

NAJSTARŠÍ: No, dobre, len pamätaj, že ak si ty za tri roky krajíček u mňa nezaslúžiš, ja z teba kožu svlečiem.

SEDLIACKY ČERTÍK: O tri roky všetci budú moji.

NAJSTARŠÍ: No, dobre. O tri roky sám prídem pozrieť.

(Opona.)
Lev Nikolajevič Tolstoj

— jeden z najčítanejších ruských spisovateľov, románopisec, esejista, dramatik a filozof Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.