Dielo digitalizoval(i) Imrich Bajmóczy. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 114 | čitateľov |
Poklad - poviedka S. H. Vajanského (1847 – 1916), ktorá vyšla v roku 1889 v časopise Národný hlásnik. V kontexte Vajanského prozaickej tvorby je podobne ako poviedka Vysťahovalec marginálnou záležitosťou, autor vedome a pragmaticky rezignuje na estetické kritériá i na žánre vysokej literatúry v prospech „populárneho čítania“, resp. kalendárovej prózy, „literatúry pre ľud“.
Vajanský poviedku vytvoril zrejme pod vplyvom ľudovýchovných próz ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého ktoré preňho prezentovali vzor „písania pre ľud“. Jednoduchý jazyk zbavený znakov „vozvýšeného štýlu“, ktorý v tejto mravoučnej próze Vajanský používa, tento autorský zámer iba potvrdzuje.
Príbeh o dvoch sedliakoch – Kuchynkovi a Stachovi, ktorý sa chodia radiť k dedinskému mudrcovi Lukáčovi, je zamýšľaný ako exemplum o potrebe „pokory spojenej so sebadôverou“. No hoci máme do činenia s didaktizujúcou prózou, ponaučenie, ktoré z nej má vyplynúť, pôsobí vo vzťahu s fabulou nekompaktne.
Didaktizmus neobstál ani v čase svojho vzniku – v dobovom kontexte slovenskej literatúry napríklad poviedka Martina Kukučína Rysavá jalovica v roku 1883 uverejnená v Domovom kalendári zaznamenala závratný úspech, pričom nerezignovala na umelecké kritériá.
Literatúra:
CVRKAL, I.: S. H. Vajanský a nemecká literatúra. Bratislava : Veda – Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 1984.
ČERVEŇÁK, A.: Vajanský a Turgenev. Bratislava : Vydavateľstvo SAV, 1968.
ČEPAN, O.: Vajanského významotvorný princíp. In: Slovenská literatúra, roč. 14, 1967, č. 2, s. 157-162.
ČEPAN, O.: Stimuly realizmu. Bratislava : Tatran, 1984.
KUSÝ, I.: Mladý Vajanský. Bratislava : Tatran, 1987.
KUSÝ, I.: Zrelý Vajanský. Bratislava : Tatran, 1992.
MATERIÁLY z vedeckej konferencie o S. H. Vajanskom, 29. – 30. 11. 1966. In: Slovenská literatúra, roč. 14, 1967, č. 2, s. 113 – 222.
MATUŠKA, A.: Vajanský prozaik. Bratislava : 1946.
ŠTEVČEK, J.: Dejiny slovenského románu. Bratislava : Tatran, 1989.
— syn Jozefa Miloslava Hurbana, autor poézie a prózy, literárny kritik, publicista, ideológ a politik, výrazná postava slovenskej kultúry, národného a politického života druhej polovice 19. storočia, reprezentant nacionalistickej koncepcie slovenskej kultúry. Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam