E-mail (povinné):

Svetozár Hurban Vajanský:
Poklad

Dielo digitalizoval(i) Imrich Bajmóczy.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 110 čitateľov


 

I.

Kuchynkovi veľmi dlho zle išlo: čo začal, všetko mu krivo vypálilo. Ak kúpil voly, iste ich musel lacnejšie predať; keď postavil stodolu, zhorela mu nepoistená; vzišiel mu bujný jačmeň, krúpy ho zbili, a tak ďalej.

Starý, krivý Lukáč krútil svojou šedivou hlavou, keď sa ho radil Kuchynka. Lukáča sa všetci radievali. Bol to múdry, „vyčítaný“ starec, písal dedinskú kroniku, znal otcov, dedov, strýcov, ujcov, svákov, deverov, tetky, zolvice celej dediny so všetkými príhodami rodinnými, so všetkým, čo sa stalo od pol stoletia. Všetci sa ho radili, ale málokto poslúchal na jeho rady.

Možno, Kuchynka poslúchol, lebo razom sa mu začalo dobre dariť. Všetko išlo ako po masle. Žrebec zarehtal v jeho stajni, šesť tučných kráv vyháňal na pašu, dom rozšíril, stodolu pokryl škridlou: slovom, šťastie len tak spŕchlo na neho. Dlžoby poplatil tak ľahko, že sa sám počudoval. Dcéry vydal, len tak šustlo; brali ich ako hladné včely cudzí med — mohli si vyberať. Syn dostal prvú dievku dediny… A to všetko stalo sa za čas pomerne dosť krátky. Zo zadĺženého, advokátmi a exekútormi prenasledovaného človeka stal sa pevný, hrdý sedliak. Radosť bola pozrieť na jeho mocné, hladké kone — stálo ich šesť v stajni. A Kuchynka si dožičil, neskrblil, niekedy i veselým spevom zaznel jeho dvor, a v dedinskej krčme neraz počastoval všetkých gazdov.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.