Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Petra Pohrebovičová, Katarína Janechová, Daniela Kubíková, Michaela Dofková, Zdenko Podobný. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 105 | čitateľov |
V spomienkach slovenského ľudu v Karpatoch ešte aj dnes žije rozpustilý patrón Geľo Sebechlebský. Narodil sa v 17. storočí v slobodnom meste Krupine a školy navštevoval veľmi usilovne vo Zvolene a v Banskej Bystrici. Bol od prírody neobyčajne vtipný a veselý, zo všetkého si uťahoval, nič nenechal bez žartovnej poznámky a stváral tisícero šibalstiev. Čoskoro zanechal úzky rámec svojho žartovania a prešiel časťou zahraničia, tamojšie akadémie a kniežacie dvory. Raz hral, že je vojak, inokedy študent, lekár, advokát, šermiar alebo žonglér. Neskôr vystupoval tak aj doma a žil na dvore grófa Koháryho v Hontianskej župe ako dvorný šašo. Roku 1712 ochorel a umrel v Banskej Bystrici.
Pamiatka naňho, ako som už spomenul, je ešte aj dnes medzi Slovákmi veľmi živá a mnoho sa rozpráva o jeho žartovných kúskoch, ktoré vyvádzal najmä obyvateľom Sebechlieb v Hontianskej župe. Nevie sa vlastne ani jeho pravé meno a tento veselý chasník je známy len ako Geľo Sebechlebský, lebo najčastejšie si doberal práve Sebechlebčanov.
Viaceré z jeho žartov prerozprával vo svojej básni slovenský básnik Chrastina, ktorú s mnohými inými uverejnil roku 1803 farár Tablic.[13]
[13] B. Tablic — Čaplovič myslí na zbierku Slovenští veršovci. Báseň Chrastinova spolu s veršami Demiana, Doležala a ď. vyšla v II. zväzku.
— autor šiestich obrán slovenského národa proti maďarizácii, autor početných etnografických prác a spoluzakladateľ slovenskej etnografie ako nezávislého vedného odboru Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam