Zlatý fond > Diela > Dúverná zmlúva


E-mail (povinné):

Juraj Fándly:
Dúverná zmlúva

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dorota Feketeová, Zuzana Babjaková, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Zuzana Šištíková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Dušan Kroliak.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 112 čitateľov

Predmlúva

Písal som tuto kňišku pre naších mladích kňazov, prešporskích chovancov, kterí čítajíce v ňéj mojú domajšú vimluvnost, ze svojím chvalitebním usiluváňím napravili ju v mnohích místách podla regule novéj dobropisebnosti našeho slavného slovenského národu, abi sa uš jednúc v temto učeném, osvíceném osemnástem stoletu jako inších jazikov, tak aj téjto našej, z prvňích materinskích rečí znamenitéj vymluvnosti, dobropisebnost aj dobrovimluvnost z hlbokích tmí na svetlo vivinula. Kdo chce veďet, jaká je običajná domajšá každodeňňá slovenskéj reči vímluvnosť, jaká je podla dobropísebnosti čistotná slovenčina, ňech čítá túto kníšku, najde obidvoju v ňéj. Kterí Slovák chce biť pre učeních ludí vimluvňí, ten ňech sa drží slovenskéj dobropisebnosti, kterí mladí kňaz bude kazatel a ňeví kďe, ten sa potom ze svojej dobropisebnéj vimluvnosti lachko može šikuvat k reči svojích poslucháčov, mezi jakích prinde. Lebo ináč hovoríme okolo Trnavi, ináč ríkajú aj mlúva za Bílíma horami, ináč vravá v Orave, ináč hútora v Šarišu i ve Spiše, ináč rozprávajú inďe. V našéj reči viplnuje sa to porekadlo: Kolko krajú, tolko (rečí) običajú. Kdo techda tolkím krajom (a najma sprostému lidu prez národnej školi) regule dobropisebnosti alebo dobrovimluvnosti prepíše? Já som písal pre kratochvílné umeňí mladích kňazov, s kterích mna jeden, rodom mój fárnik, k temuto nakloňil. Vím, že ňenarodil sa ten, abi sa lúbil všem. Jedním sa bude asnad lúbit predsevzeťí, o kterém píšem, druhím asnad spúsob, z jakím píšem, to jest zmluvne, treťím bude asnad vzácná aj len táto moja vimluvnost, ostatňí majú veďet, že som nepísal pre všetkích, len pre všetečních slovenskéj vimluvnosti, lebo rozličním rozličné veci sa lúbá a o šmaku, o chuťi netreba sa nám dohaduvat, najma s tima, kterí žádnéj sveckéj kratochvíli ňemožu užit, ale ve svém mnohem a velikém učeňí svoju malú kratochvílu (zábavku) len v kňihách hledajú podla teho prislová: Interpone tuis interdum gaudia curis; ut possis animo quemuis suffere laborem. Pripusťi nékedi radosťi mezi starosťi. Abis tak na duši, na ťele občerstvení, každú prácu konal poťešení. — V tíchto knihách nacháza učení človek svojej múdréj všetečnosťi kratochvílu, kterích kňích spisuvatelov može chválit s timato slovmi: Omne tulit punctum, qui miscuit utile dulci, Lectorem delectando pariterque monendo. Aut simul et jucunda et idonea dicere vitae. Ten všetku chválu zaslúžil, kdo kňihu žartom i osohom naplňil, čtenára obveselujíce. Alebo spolu aj veselé veci predkladajíce, aj lidskému veku súcé vipravajíce.
Juraj Fándly

– jeden z najaktívnejších členov prvej generácie bernolákovského hnutia, zakladajúci a popredný funkcionár Slovenského učeného tovarišstva, autor početných osvetových a ľudovýchovných prác, popularizátor poľnohospodárskych poznatkov, zdravovedy, národných dejín, básnik a stúpenec osvietenského jozefinizmu. Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.