E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Vzhledanie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Lucia Muráriková, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 96 čitateľov


 

Výstup 1.

MARÍNKA (pradie):

Čože je môj život celý? Len ustavičné čakanie, nepremožené túženie, nádeja len a úfanie. Čiže pomyslíš, Andrej môj, aspoň raz dňa na mňa, jak ja, čo myslím vždy len na teba? Myslela bych, že nežijem, ak by som sladké nádeje, čo si mi dal, zatratila. Nemám, ach, nemám pokoja, ty ho nedáš, veď nechodíš — Okolo mňa pustý svet je, ktorý len dáva príčiny, a zastať, posilniť nevie. Jeden koreň, čo ma drží, jeden kút z celého sveta, čo mi súženia oveje: sú náručia matky mojej! Otec dobrý šiel k pokoju — a ty, a ty len nechodíš! Čože robíš? — Nik nepovie, nevie o tebe povedať. No, biješ tých krutohlavcov, ach! len seba varuj, zachráň, veď viacej by som nežila. Čo by potom bolo z mojej dobrej, ovdovelej matky, čo len v mne a v tebe žije? Ona ťa tiež v túžbe čaká. No ale zastúp úlohu, keď ťa národ v pole volá — A ja vrelšie ťa zas ľúbim, keď mi prídeš — ľúbiť budem!

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.