E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Vzhledanie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Lucia Muráriková, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 96 čitateľov


 

Výstup 1.

MARÍNKA (jako trávnica):

Šum, zelený hájičok, šum! Po voľnosti krásno šumieť; ach, ale mne schodí na um, čo ti voľnosť nedá vedieť, čo nemôžeš v prázdnych hlasoch, v zlatých zorách, v jarných časoch vydýchať, svetu oznámiť. Tie perly, čo na tvár tvoju na svite sladkom zleteli, na krídlach anjelov vnadných, nerozumieš, nepochopíš — — Pamätáš na tú hmlu včera, čo nad tebou sa rozvila v ľahkom závoja dýchnutí: v slzách tých, čo sa tam trasú, ju vidíš v ľúbosť stopenú — — Šum, zelený hájičok, šum, po slobode milo šumieť!

(Zďaleka spievať počuť.)

Vnadné hlasy! To sú jeho! Začúchnite načas, city, v tých si nebo svoje tvorte, rozbite lásky klenutie nad mladosti dolinami! To je on, čo dušou šumí mojou celý deň, celú noc — On je! Poznám hlas úst jeho a pŕs tých súzvučnosť krásna — On je — on je — on je — on!

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.