Zlatý fond > Diela > Malý dopisovateľ


E-mail (povinné):

Jozef Gašparík-Leštinský:
Malý dopisovateľ

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Michal Maga.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 37 čitateľov

I. Listy pozývacie

1. Pozvanie baviť sa s novou bábikou

V Turč. Sv. Martine, 12. júla 1912

Drahá Anička!

Tetuška z Nového Mesta poslala mi peknú bábiku. Príď ju pozreť. Budeme sa s ňou baviť. Čakám Ťa iste!

Tvoja priateľka

Oľga

2. Odpoveď na toto pozvanie

V Turč. Sv. Martine, 12. júla 1912

Drahá Olinka!

Tvoj lístok som dostala. Srdečne sa teším i Tvojmu pozvaniu i tej novej bábike, s ktorou chceš mi dopriať sa pobaviť. Ale odpusť, že nemôžem prísť. Popoludní príde k nám Elenka Holubovie, nuž musím ju čakať a zabaviť sa s ňou až do večera. Ale zajtrá — ak dá Pán Boh dožiť — prídem hneď po obede.

Do videnia!

Tvoja

Anča

3. Pozvanie baviť sa s vozíčkom

V Jelšinách, 15. júla 1912

Milý Janko!

Otecko doniesol mi z jarmoku malý vozíček. Je pekný. Pozdá sa Ti. Príď k nám dnes popoludní. Obzreš si ho a zabavíme sa. Pýtaj sa od mamy. Veď Ťa ona pustí.

Do videnia!

Tvoj priateľ

Samko

4. Odpoveď

V Jelšinách, 15. júla 1912

Samko môj drahý!

Tvoj lístok som dostal. Ale dnes nemôžem prísť. Mamička práve teraz išla do mesta a ja musím byť doma a dozerať na malú sestričku. Mama povedala, že ma pustí zajtrá. Teda zajtrá popoludní čakaj ma iste. Do videnia!

Srdečne Ťa pozdravuje

Tvoj priateľ

Janko

5. Pozvanie obzreť si stavebné kamienky

V Orechovciach, 5. aug. 1912

Drahý priateľ, Miško!

Otecko bol včera v meste. Doniesol mi ztade hodnú škatuľu stavebných kamienkov. Pri kamienkoch sú i obrázky, podľa ktorých dá sa z nich všeličo vystaviť. Príď si ich obzreť. Budeme spolu staväť a zabavíme sa. Uvidíš, že sa popáčia i Tebe.

Príď iste! Čaká Ťa

Tvoj priateľ

Janko Kvietok

6. Odpoveď

V Orechovciach, 5. aug. 1912

Janko môj drahý!

Tvoj lístok som dostal. Ale musíš odpustiť, že nemôžem hneď prísť. Idem s oteckom do Martina — a to po prvý raz v mojom živote! Nečuduj sa, že sa tomu tak veľmi teším. A ešte väčšmi teším sa tomu, že mi otecko sľúbil kúpiť u nášho kníhkupca Gašparíka všetkých tých 15 knižočiek, ktoré sú v jeho sozname slovenských kníh na začiatku spisov pre mládež hviezdičkou označené. Krem toho zavedie ma i do nášho slovenského muzeuma a poukazuje mi všetky v ňom umiestené starožitnosti a zvláštnosti. Prídem teda už len zajtrá a budem Ti mať iste mnoho všeličoho rozprávať.

Do videnia!

Tvoj priateľ

Miško Malina

7. Pozvanie hrať sa novou loptou

V Závodí, 15. júla 1912

Kamarát Ondriš!

Strýčik z Brezového bol včera u nás na návšteve. A doniesol mi utešenú loptu. Jedna polovica jej je červená, druhá modrá a cez prostriedok pretiahnuté sú tri zlaté pásy. A je nielen pekná, ale i veľká. Mám čo do ruky chytiť. Príď popoludní k nám. Uvidíš ju a zabavíme sa dobre.

Do videnia!

Tvoj kamarát

Maťko Lieska

8. Odpoveď

V Závodí, 15. júla 1912

Kamarát Maťko!

Tvoj lístoček som dostal. Ale dnes nemôžem prísť. Predpoludním v záhrade ma včela tak uštipla, že mi celé líce zapuchlo. Musím teda doma sedeť, kým mi odpuchne. Prídem už len zajtrá.

Do videnia!

Tvoj kamarát

Ondriš Stonoha

9. Pozvanie čítať nové knižočky

V Mošovciach, 16. júla 1912

Milá Marienka!

Môj otecko bol včera v Martine. Doniesol mi ztade dve pekné knižočky. Ani by si neverila, ako sa im teším. Sú to Rečňovanky od A. H. Škultétyho. Je v nich veľmi mnoho ľahučkých a poučných veršíkov. Niektoré z nich som sa už i nazpamäť naučila. Pýtaj sa od mamy a príď k nám popoludní. Budeme ich spolu čítať. Príď iste! Čaká Ťa

Tvoja priateľka

Zuzanka

10. Odpoveď

V Mošovciach, 16. júla 1912

Drahá Zuzanka!

Tvoj lístok som dostala. Prídem teda ešte dnes. Ale prv, ako by som prišla k Vám, musím sa Ti i ja niečím pochváliť. Mne tiež moja mama doniesla včera z Martina od Gašparíkov peknú knižku. Sú to Andersenove Poviedky, pekne viazané za 2 koruny. Však Ti ich donesiem ukázať.

Do videnia!

Tvoja priateľka

Marienka

11. Pozvanie čítať peknú knižočku

V Jedlinove, 16. marca 1912

Milý Ivanko!

Mamička doniesla mi včera z mesta peknú knižočku. Sú to „Zlaté perličky pre dobré detičky“ od Podtatranského. Príď si ju obzreť. Budeme ju spolu čítať.

Čaká Ťa iste

Tvoj priateľ

Jožko Motýľ

12. Odpoveď

V Jedlinove, 16. marca 1912

Drahý Jožko!

Ty si sa mi pochválil „Zlatými perličkami“, a ja sa Ti zajtrá prídem pochváliť knižočkou „Pekné kvietky pre pilné dietky“, od toho samého spisovateľa, ktorú mi otecko tiež včera z Martina doniesol.

Teda do videnia!

Tvoj verný priateľ

Ivan Púpava

13. Pozvanie čítať Robinsona

V Priekope, 19. júla 1912

Milý Janíčko!

Otecko bol mi už dávnejšie prisľúbil, že ak sa budem pekne držať a dobre sa učiť, že mi kúpi knižočku o Robinsonovi. A otecko, čo sľúbil, to i splnil, lebo mi ju dnes popoludní z Martina doniesol. Je to zaujímavé čítanie a sú v nej i pekné obrázky. Príď do našej záhrady: budeme ju spolu čítať. Čakám Ťa iste!

Tvoj priateľ

Palko Jahoda

14. Odpoveď

V Priekope, 19. júla 1912

Milý Palko!

Tvoje riadky som dostal. Prídem. A donesiem i ja knižočku „Nový Vinšovník“, ktorú mi mamička včera v Martine kúpila.

Do videnia!

Tvoj

Janko Hruška

15. Pozvanie čítať Slovenské Povesti

V Mošovciach, 14. mája 1912

Drahá Zuzanka!

Môj otecko mi pripravil zvláštnu radosť. Bol včera v Martine a ztade mi doniesol peknú knižku, v svetlom plátne viazanú, na tri prsty hrubú. Dal za ňu 5 korún. Sú to „Prostonárodné Slovenské Povesti“, ktoré usporiadal a vydal Pavol Dobšinský. Prvá povesť je o Zlatovláske, druhá o Mlynčeku. Tie som už obidve prečítala. Všetkých je 91. Preto pýtaj sa od mamy a príď k nám v stredu popoludní, aby si sa tej knižke i Ty spolu so mnou potešila.

Čakám Ťa iste!

Tvoja priateľka

Marienka

16. Pozvanie kamaráta, aby prišiel s knižkou

V Blatnici, 17. júla 1912

Milý Janko!

Od Tvojej mamy dozvedel som sa, že Ti otecko kúpil v Martine u Gašparíkov peknú obrázkovú knižku s rozprávkami. Poneváč ma noha bolí, buď taký dobrý, príď k nám a dones i tú knižku. Budeme ju spolu čítať a obrázky pozerať. Tvoja mama vie, že musím doma sedeť; keď sa budeš ku mne pýtať, ona Ťa iste pustí. Príď!

Do videnia!

Tvoj

Samko

17. Pozvanie pomáhať siať do záhrady

V Sokolovciach, 10. apríla 1912

Drahá Anička!

Naša mamička dnes celý deň siala v záhrade. Narobila mnoho hriadok a spravila jednu neveľkú hriadku i pre mňa, aby som si na ňu niečo zasiala alebo zasadila a aby som si ju sama opatrovala. Ty si takú hriadku mala už vlani. Preto Ťa úprimne prosím, príď mi poradiť, ako si ju mám posiať a opatrovať, že by som si ju nepokazila, ale — ak Pán Boh dá — aby som sa i s Tebou i s mojimi rodičmi mohla potešiť odmene pilnej ruky, totiž tomu, čo mi Pán Boh na nej požehná. Príď teda zajtra popoludní. Ty mi poradíš a ukážeš, ako a kde mám čo zasiať. Čakám Ťa iste

Tvoja

Oľga

18. Pozvanie k sadeniu stromkov

V Zásekách, 10. apríla 1912

Milý Danko!

Môj otecko dal doniesť 24 ovocných stromkov. Sú to jablone, hrušky a slivky. Dnes popoludní bude ich sadiť. Ja som veľmi zvedavý na to, ako sa to robí, a budem hľadeť, aby som sa to i ja naučil. Príď k nám i Ty. Budeme sa spolu na to dívať a ak bude treba, budeme obidvaja oteckovi pomáhať pri sadení. Dobre bude keď sa obidvaja naučíme stromky sadiť. Príď iste!

Do videnia!

Tvoj

Samko

19. Pozvanie obzreť si kurence

V Záhorí, 8. mája 1912

Drahá Anička!

Našej mamičke vyliahlo sa včera dvanástoro kureniec. Mamička sa im veľmi teší a ja ešte väčšmi. Také sú chutnušké. Keď im pohodím vareného vajíčka na drobno posekaného, tak ho ďobkajú, že je radosť na ne sa podívať. Keď sa napapajú a naihrajú, bežia sa sohriať pod kvočku. A tá si ich s takou láskou prikrýva, sohrieva a opatruje, že sa človek musí nad tým až zamysleť. Tá kvočka iste zahanbuje nejednu matku, ba i našu súsedu, ktorá za pálenku dá i to, za čo by mala svojmu dieťaťu kúpiť mliečka alebo spraviť dáke šatočky. A sliepka je len nerozumné zvieratko; človek, stvorený na obraz Boží, mal by veru mať viacej citu a lásky k svojim deťom, ako tá sliepka. A každý kresťanský rodič mal by sa navždy zariecť piť pálenku a krivdiť tým svoje biedne deti.

Ale vzdialila som sa od toho, čo som vlastne chcela. Chcela som a chcem Ťa totiž zavolať, aby si prišla tie milé kurčiatka pozreť. Príď! Budeme ich spolu kŕmiť a spolu budeme sa s nimi tešiť.

Srdečne Ťa pozdravuje a čaká

Tvoja priateľka

Mariška

20. Pozvanie obzreť si barančeka

V Medzihorí, 15. mája 1912

Milý Jožko!

Otecko mi kúpil utešeného barančeka. Je čierny ako žúžoľ a vlnku má peknú kučeravú. A taký je milý! Ja sa mu veľmi teším. Príď k nám na sobotu. Pôjdeme ho popásť a budeme sa s ním baviť až do večera. Ale príď iste! Očakáva Ťa

Tvoj priateľ

Janko Stružlina

21. Pozvanie sísť sa na stanici

V Martine, 9. aug. 1912

Drahý Palko!

V utorok ráno pôjdeme s oteckom po železnici do Bystrice. Vo Zvolene, ako vieš, budeme presedať a musíme trochu aj čakať. Preto dobre urobíš, ak prídeš k poludňajšiemu vlaku na stanicu. Rád by som sa s Tebou poshovárať. Ak len budeš môcť, príď iste.

Do videnia!

Tvoj priateľ

Ivan Podbrežný
Jozef Gašparík-Leštinský

— vydavateľ, kníhkupec, publicista, autor mnohých textov piesní evanjelického spevníka Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.