Zlatý fond > Diela > Malý dopisovateľ


E-mail (povinné):

Jozef Gašparík-Leštinský:
Malý dopisovateľ

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Michal Maga.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 37 čitateľov

III. Listy objednávacie

1. Prosba o poslanie soznamu kníh

V Jedlovinách, 5. júla 1912

Veľactený Pane!

Ráčte mi poslať Váš úplný soznam slovenských kníh. Rád by som si z neho niečo vybrať a krem toho rád by som videť, koľko a akých kníh my Slováci máme.

S úctou

Janko Kalina ml.

2. Druhá prosba o soznam kníh

Pán J. Gašparík, kníhkupec

v Turč. Sv. Martine

Rád by som si kúpiť niekoľko knižočiek. Preto Vás úctive prosím, ráčte mi laskave poslať Váš najnovší soznam slovenských kníh, aby som si ich mohol z neho vybrať.

S úctou

Martin Klinček

3. Tretia prosba o to samé

V Leštinách, 7. júla 1912

Veľactený Pane Gašparík!

Z martinského kalendára dozvedel som sa o Vašom knižnom obchode. Preto Vás úctive prosím, ráčte mi poslať Váš soznam slovenských kníh, za ktorý Vám už vopred vyslovujem svoju vďaku.

S rodáckym pozdravom

Ondrej Zápotočný

4. Dotaz, čo budú stáť tieto knižky

V Párnici, 9, júla 1912

Veľactený Pane!

Rád by som si nadobudnúť nasledujúce knižočky:

1 Malý žiačik, 1 Rečňovanky, oba sošity, 1 Zlaté perličky pre dobré detičky, 1 Pekné kvietky pre pilné dietky, 1 Divadelné hry pre deti, oba sošity, 1 Robinson Crusoe, preložil A. Sokolík, 1 Skapaný diamant, 1 Starootcovský prsteň, 1 Veršíky do pamätníka a 1 Nový Vinšovník, od Kupčoka.

Ráčte mi laskave sdeliť, koľko ma budú tie knižočky stáť už aj s poštou, lebo rád by som Vám peniaze vopred poslať.

S úctou

Karol Púpava

5. Objednávka knižočky

V Jelšinách, 15. júla 1912

Veľactený Pane Gašparík!

Rád by som sa naučiť správne po slovensky písať. Preto prosím Vás, ráčte mi poslať jeden výtisk knižočky „Dĺžeň mäkčeň a ypsilon“, ktorú mi aj náš pán učiteľ odporúčal. Za ňu prichodiaci obnos 40 halierov ako i 5 halierov na frankatúru posielam Vám v priložených poštových známkach. Pošlite mi aj soznam kníh.

S úctou

Ondrej Javor ml.

6. Objednávka viacerých knižočiek

V Orechovciach, 4. aug. 1912

Veľactený Pán Gašparík!

Poštovou poukážkou posielam Vám 4 kor.

Ráčte mi za ne poslať nasledujúce knižky:

1 Robinson Crusoe K. 1,40 1 Nový Vinšovník „ —,60 1 Rečňovanky 1 — 2 „ —,60 1 Dĺžeň, mäkčeň a ypsilon „ —,40 1 Veršíky do pamätníka „ —,30 1 Zdravotníctvo v rodine „ —,40 Na poštové trovy „ —.30 Spolu K. 4,—.

A prosím Vás, ráčte mi priložiť aj niekoľko soznamov kníh, aby som ich mohol rozšíriť medzi svojimi kamarátmi. S úctou

Ondrej Nákova ml.

7. objednávka hospodárskych knižiek

V Blatnici, 16. júla 1912

Veľactený Pane!

Som ešte len 13-ročný. Ale poneváč som už školu vychodil a chcem byť roľníkom, ako je i môj otec, treba mi najprv čítaním hospodárskych spisov k tomu sa pripraviť. Preto Vás úctive prosím, ráčte mi poslať nasledujúce hospodárske knižky:

1 Náuka o hospodárstve, 1 Hospodárske prednášky, 1 Umelé hnojivá, 1 O oraní a sejbe, 1 O dojnej krave, 1 O dochovávaní teliec, 1 Verný radca pri opatr. dobytka a hydu, 1 Včelár — od Loveckého.

Nezadlho objednám si u Vás i niektoré české hospodárske knihy. Ale teraz mi pošlite len tieto. Účet priložte. Peniaze Vám hneď pošlem. S úctou

Janko Malina ml.

8. Objednávka kníh pre remeselníka

V Jedlinove, 20. augusta 1912

Veľactený Pán Gašparík!

Už druhý mesiac učím sa stolárskemu remeslu u pána Lipovského. A poneváč nie len, že mi môj pán majster radí, aby som každú chvíľku svobodného času použil k vzdelávaniu sa, ale i mne vždy slovenská knižka bola, je a dá Boh, že i v budúcnosti bude najmilším priateľom a spoločníkom, nuž chcem sa vycvičiť vo všetkom, čo remeselníkovi treba vedeť. Preto Vás úctive prosím, ráčte mi láskave poslať nasledujúce knihy od Kordoša:

1 Merník pre školu i dom, 1 Naučná počtová kniha, oba sväzky, a 1 Základné poučenie o metr. mierach.

Cena týchto kníh je dľa Vášho soznamu 5 kor. 30 hal. Preto posielam Vám poukázkou 6 korún, aby Ste mi ich mohli poslať franko.

S úctou

Váš ctiteľ

Janko Podarený
Jozef Gašparík-Leštinský

— vydavateľ, kníhkupec, publicista, autor mnohých textov piesní evanjelického spevníka Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.