E-mail (povinné):

Stiahnite si Myjavu ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Ján Trokan:
Myjava

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Eva Lužáková, Katarína Tínesová, Andrea Jánošíková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 24 čitateľov

Pjeseň na hroboch

Svjeť mesjačku na hrobové ťíšini, Spja v ních braťja porúbaní, zahrabaní Braťja z našej roďini. Mať slobodnú ňeslobodní vjazali, Lež hrďinské ďjetki matku, vlastnú matku Povjazať si ňedali. V boj si za vlasť, braťja smelí zastali, „Bez slobodi ňjet života aňi pravdi!“ Rozpálení volali. Mračná gulí v čelo bratov ljetali, Ale oni za otčinu, za roďinu V ohňi jak múr zastali V pancjeri sa v boj krvaví rúcali, „Peklo zradcom! mi umreme za slobodu!“ A koňíčki zbodali. V búri hluku, v strelbi zvuku padali, Braťja bratom, porúbaní porúbaním Ťeplé rani vjazali. Bár jim meče, pási hlavi preťali, Predca z tvári porúbanej z krvavenej Slobodi znak ňevzali. Zbroj preostrá, v šurme ďivej brinčela, Krv horúcá z rozpeňeních žil horúcích Sinov vlasti kipela. Dúha krásná padlích duše pojala, Zem slobodná sinov kosti v hlbokosti Jako svaté schovala. Krv horúcá v dím oblak sa zmeňila; Z mračjen burních v hromoblesku v hromotresku Smrt hrďinskú pomstila. Tu sú vaše, milí braťja! mohili; Vi sťe vlasti drahej pokoj, vi triumfi, Smrťú v bojoch dobili! Prežehnaj sa verná duša nad hrobi, Každí ten hrob je litera, nášho žitja, Cinter kňiha slobodi.

« predcházajúca kapitola    |    Ján Trokan

— evanjelický kňaz, básnik, publicista, národný buditeľ Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.