Zlatý fond > Diela > Nepolepšený svätec


E-mail (povinné):

Ľubomír Feldek:
Nepolepšený svätec

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 24 čitateľov

Osoby

SILVESTER KRČMÉRY

DIABOL

HLASY

Scéna, rekvizity: Dominantou scény nech je zadná stena z bieleho plátna, akoby zväčšená röntgenová obrazovka, za ňou sa budú odohrávať tieňohry. Mohli by sa na nej ako na orientačnej tabuli objavovať aj informácie o miestopise a chronológii, dávame však prednosť ich ohlasovaniu. V závere hry sa na zadnej stene objaví citát z dokumentárneho filmu MUDr. Silvester Krčméry. (Je dostupný na internete.) V priebehu hry nech sa objavujú len najnevyhnutnejšie rekvizity — stoličky, baganče, ponožky, noviny — potrebné na vyvolanie ilúzie ošetrovne, auta, mučiarne, väzenskej cely, súdnej siene a pod.

Svetlo, zvuk: Hoci tajná bezpečnosť v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia svoje obete aj bila a mrzačila, zároveň si zakladala na tom, že keď chce, vie mučiť aj „bezdotykovo“. „Ani sme sa vás nedotkli,“ vystatovali sa vyšetrovatelia vo chvíľach, keď mučili iba s pomocou svetla či zvuku. Keďže svetlo a zvuk sú aj divadelné prostriedky, je to príležitosť čosi z metód Štátnej bezpečnosti sprostredkovať aj divákovi.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.