Ľubomír Feldek

(* 1936 Žilina — † 0 )— slovenský básnik, prozaik, dramatik, prekladateľ, publicista, organizátor literárneho života


Životopis autora:

Ľubomír Feldek (9. 10. 1936 Žilina), básnik, prozaik, prekladateľ, dramatik, autor pre deti. Absolvoval štúdium slovenčiny na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave, počas posledného roka štúdia bol zamestnaný ako redaktor vo vydavateľstve Mladé letá. Do tohto obdobia (1958) spadá aj zakázané vystúpenie Trnavskej skupiny a celoštátne previerky, po ktorých musel zamestnanie opustiť s príkazom absolvovať dva roky vo výrobe. Súčasne dala vládnuca moc zošrotovať jeho prvú knihu Hra pre tvoje modré oči a niekoľko rokov nesmel publikovať. Roku 1959 jeho otca uväznili a potom v žilinskom monsterprocese s protištátnou skupinou Kauzál a spol. odsúdili. Ľubomír Feldek si po úraze (keď pracoval ako robotník v tlačiarni) našiel nové zamestnanie vo výrobe — stal sa redaktorom závodného časopisu Tesly Orava v Nižnej. Po tomto dvojročnom treste sa vrátil do Bratislavy a ďalších dvanásť rokov žil ako umelec v slobodnom povolaní — uživila ho textárska spolupráca s Novou scénou. Roku 1962 sa oženil s Oľgou, rodenou Lukáčiovou, spolu majú päť detí. V roku 1966 bol externým redaktorom časopisu Mladá tvorba — po pol roku ho vyhodili. V rokoch 1973 — 1986 bol vedúcim redaktorom oddelenia pôvodnej a prekladovej poézie vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. Zo svojho miesta však musel odísť v roku 1986. V roku 1989 sa stal spoluzakladateľom slovenského PEN klubu, ako aj spoluzakladateľom a členom vedenia hnutia VPN, ktoré sa v novembri 1989 postavilo na čelo Nežnej revolúcie. 21. novembra 1989 vyzval komunistickú stranu, aby sa vzdala mocenského monopolu. V roku 1990 redigoval časopis Ahoj, Európa, kultúrnu prílohu denníka Verejnosť, ktorý začalo vydávať hnutie VPN. V roku 1991 sa stal spoluzakladateľom divadla Aréna a do 1. júna 1992 bol aj jeho riaditeľom. Dobrovoľne toto miesto prepustil Milanovi Sládkovi. V roku 1995 sa odsťahoval do Prahy; v súčasnosti však znova žije v Bratislave, živí sa najmä prekladaním. Za posledné vyše desaťročie preložil šestnásť hier W. Shakespeara a jeho Sonety. Pravidelne komentuje aktuálnu spoločenskú situáciu ako fejtonista a autor piesňových textov, ktoré píše výlučne pre svoju dcéru šansoniérku Katarínu Feldekovú a jej skupinu KAFEBAND. Do médií sa mu s nimi preniknúť nedarí — je to, ako sám vraví, jeho posledný krásny neúspech.< >

(FELDEK, Ľubomír: Ťahák z dejín slovenskej literatúry alebo Od Lomidreva po Malkáča. Bratislava: Literárne informačné centrum 2013. 320 s.)


Ľubomír Feldek vo fotografiách a portrétoch:

  • Ľubomír Feldek - fotografia alebo portrét
Ľubomír Feldek - fotografia

— slovenský básnik, prozaik, dramatik, prekladateľ, publicista, organizátor literárneho života


Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.