Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Martin Droppa, Viera Studeničová, Eva Lužáková, Anna Studeničová, Andrea Jánošíková, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 17 | čitateľov |
Keď som roku 1909/10-ho sedel vo vacovskom politickom väzení, pán professor dr. Alois Kolísek ma požiadal, aby som napísal do Slovenskej Čítanky, vydanej Moravsko-slezskou Besedou, článok o Alexandrovi Petőfiovi, o Lajošovi Kossuthovi, a o iných takých maďarských spisovateľoch a politikoch, ktorí pochodia zo slovenskej krve.
Začal som vec študovať. Čím hlbšie som začrel do dejín literatúry maďarskej a do dejín Uhorska vôbec, tým väčšmi rástol počet tých Nemaďarov, ktorí budovali uhorský štát, a maďarskú kultúru.
Z tohoto študia povstala táto politicko-historická úvaha, ktorá vyšla najprv v „Slovenskej Čítanke“, pozdejšie, r. 1914, v osobitnej knihe, vydanej Slovenskou Ligou v Amerike.
Keďže Maďari ešte i dnes hovoria o svojej kultúrnej prevahe a o tom, že Slováci, Rumuni a Srbi nie sú schopní tvoriť štáty a dvíhať kultúru, keďže i dnes vyvolávajú do cudzozemska, že v záujme civilizácie potrebné je znova stvoriť bývalé Uhorsko, musíme sa i my čím častejšie ozývať a posvietiť i na to, čo Maďari úmyslne zatemňujú a zamlčujú.
Preto som sa rozhodol vydať svoju úvahu, ktorá na Slovensku dosiaľ nebola vydaná.
V Bratislave 14-ho septembra 1923.
Dr. Milan Ivanka.
— Dr. Milan Mikuláš Ivanka de Draskócz et Jordánföld, slovenský politik a právnik Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam