Zlatý fond > Diela > Slováci a Maďari


E-mail (povinné):

Milan Ivanka:
Slováci a Maďari

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Martin Droppa, Viera Studeničová, Eva Lužáková, Anna Studeničová, Andrea Jánošíková, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 17 čitateľov

VI. Kto založil a za tisíc rokov udržiaval Uhorsko? Kto stvoril Maďarom kultúru?

Za potrebné držím ukázať, akou mierou Nemaďari prispeli ku založeniu a udržaniu Uhorska a ako v najnovšej dobe zúčastnení sú na povznesení maďarstva. Z tej príčiny podám menoslov niektorých zemianskych rodín a ich významnejších členov, ako i niektorých spisovateľov, učencov a umelcov, ktorí — ač nemaďarského pôvodu — dali svoje talenty do služby maďarskej národnosti.[71]

AMADÉ (grófi). Pôvodom boli Nemci z bratov: Gutha a Keleda. — Omodeus o Ompud bojovali proti Tatárom pri Šajave. — Omodeus spišský župan a palatín za Karla Roberta, ktorý len jemu ďakuje za svoju korunu. Tadeáš tiež palatín, jeho syn František tiež to isté. Ladislav básnik, Tadeáš hudobník.

ASPERMONT (grófi). Pôvodom Nemec. Poľný maršálek. Priniesol z Poľskej archív Rákócich.

APAFI. Pôvodom Francúzi. Dali krajine mnoho vážnych dejateľov, hlavných županov, zakladateľov kláštorov, vojakov, atď. Dvaja z nich boli sedmohradskými kniežatmi, a síce: Michal r. 1661 a jeho syn Michal II. r. 1681 — 95.

BÁTORI. Pôvodom Nemci, z bratov Gutha a Keleda, jako Amadé, s ktorými majú i spoločný erb. Boli grófi, pozdejšie kniežatá. Jedna z najvýznamnejších rodín Uhorska a Sedmohradska. Prvý sa vyznačil Bareck okolo r. 1200. Štefan, sedmohradský vojvoda r. 1422. Štefan IV., sedmohradský vojvoda r. 1480. Štefan V., knieža sedmohradský a kráľ poľský r. 1560. Krištof, sedmohradský knieža r. 1576. Žigmund, sedmohradský knieža r. 1600. Ondrej VI., sedmohradský knieža, kardinál roku 1599. Gabriel, sedmohradský knieža roku 1608.

BRUNSWICK, gróf. Nemec.

BOLZA, gróf. Nemec. Peter, generál.

BALDACCI, barón. Korsický Talian. Anton, dôverník kráľa Františka. Emanuel, plukovník r. 1848.

BETHLEN. Pôvodom Francúzi. — Gabriel, sedmohradské knieža r. 1613 — 29. Rodina táto dala Uhorsku mnoho významných ľudí: vojvodov, politikov, spisovateľov, poslancov i ministra.

CIBAK. Pôvodom Taliani. Imrich, vojvodca a veľkovaradínsky biskup.

CRNOJEVIČ. Pôvodom Srb. Arsen, patriarcha r. 1700. Peter, gróf, temešský hlavný župan.

ČEKONIČ, gróf. Pôv. Srb. Jozef, generál. Ondrej, politik.

DEMÉNDY (Dei Mendi). Pôvodom Taliani. Domáci lekár kráľa Ludvika Veľkého Benedikt, veľkovaradínsky biskup, r. 1378.

DRUGET. Pôvodom Taliani. Filip prišiel s Karolom Robertom, palatín. Ján, brat Filipov, palatín, praded rodiny Viliam, palatín r. 1342. Žigmund, historik; s ním vymrela rodina.

DEGENFELD-SCHOMBURG, grófi a baróni. — Pôvodom Nemci. Chýrni válečníci. August, generál. Fridrich, generál. Krištof, generál v XVIII. a XIX. století.

DRAGFFY. Pôvodom Rumuni. Mikuláš, sedmohradský vojvodca r. 1367. Taktiež Pavel Drag, Bartolomej, ktorý posledne menovaný vyhnal Turkov zo Srbska, spolu s Kinižim. Gašpar, hlavný župan r. 1560. Juraj, hlavný župan. Ján, zemský sudca, niesol krajinskú zástavu v moháčskej bitke, kde i padol. Tomáš, sudca roku 1480, Turóci jemu venoval svoju kroniku.

ESZTERHÁZY, grófi a kniežatá. Pôvodom Slovania. Prvý známy ded rodiny volal sa Mogut r. 1186. Rodina má meno od dediny Stráž (Estoraz) v prešporskej stolici. Rodina začala sa vzmáhať uprostred XVI. stoletia. Anton, povestný kurucký generál. — Anton, cisársky generál. Daniel, kurucký generál. Imrich, ostrihomský arcibiskup. Mikuláš, palatín.

FESTETIČ, gróf. Pôvodom Horvat. Juraj, založil prvú hospodársku školu v Kestheli r. 1800. Výborný muž.

FORGÁČ, gróf. Pôvodom Slovan, z Pozňanska. Rodina Forgáčov je vetev s kmena rodiny Ivanku z turčianskej stolice. Ondrej, jeden z troch synov Ivankových zachránil život kráľa Belu IV. na Šajave v bitke oproti Tatárom, kde brat Ondrejov Tomáš padol. — Ondrej postavil hrad zniovský v turčianskej stolici, taktiež i gímešský hrad r. 1250. Ondrej II. s bratom Ivankom II. bojoval oproti Matúšovi Čákovi roku 1312, pri čom oba padli. Baláž, ktorý prvý z rodu Ivanku užíval meno Forgáč, 7. februára 1386 úkladne zavraždil Karola II. (Malého). — František, biskup roku 1566, arcibiskup roku 1577. Rodina táto dala krajine mnoho vplyvných dejateľov, vojakov, županov atď.

FRANGEPAN. Pôvodom Taliani. — Hrali významnú úlohu v histórii Uhorska. Bartolomej r. 1193. prišiel z Veglie, Ján bol r. 1391 hrvatským bánom a švagrom kráľa Žigmunda. Mikuláš roku 1412 bán, Ján a Štefan, báni. Žigmund, zakladateľ otočackého biskupstva. Bernhard, bojovník proti Turkom. Krištof, povestný vojvodca r. 1470 — 1530. Oslobodil Jajce od Turkov. {Na hatvanskom sneme ubil ostrihomského biskupa Zalkaiho, začo bol tri dni zavretý.) Juraj, kaločský arcibiskup. Taktiež i František. — Juraj, vojvodca, bojoval proti Turkom. František, za jediný deň — roku 1571 — vo troch bitkách zvíťazil nad Turkom. Vuk, vojvodca. Juraj, hudobník, maliar, sochár a výborný vojvodca. František Krištof bol 30. apríla roku 1671 ako sprisahanec popravený. S ním vymrela rodina Frangepánov.

GARA (Garay). Pôvodom Srbi. V 14. a 15. století hrali významnú úlohu. Majetky ich ležaly v 12 stoliciach. Desider, župan. Ján, biskup r. 1347. Ján, bán r. 1427. Ladislav, palatín, veľký intrigant. Mikuláš, palatín r. 1355 — 75, s Forgáčom spolupôsobil pri zavraždení Karola II.

GRASSALKOVICH. Pôvodom Horvat. Anton, z fiškála stal sa grófom a bol veľmi obľúbeným intimusom Márie Terezie. Jeho syn: Anton bol už kniežaťom a dostal od kráľovnej veľké majetky.

HALLER VON HALLERSTEIN, gróf. Pôvodom Nemec. František, generál. Gabriel, saský gróf. Gabriel, gubernátor sedmohradský.

HADIK, gróf. — Potomci slovenského, evanjelického kňaza z turčianskej stolice. Ondrej, slávny generál r. 1764. Bela, admirál.

HUŇADY. Pôvodom Rumun: menoval sa Dan. Šerban, za kráľa Žigmunda prišiel z Moldavy, odkiaľ ho jeho bratanec Vlad, rumunský vojvoda vyhnal. — Za víťazné skutky dostal od kráľa do daru zámok Huňad. Syn jeho: But bol otcom slávneho a hrdinského Jána. Butova manželka bola Rumunka, menom Alžbeta Margineanu. Ján narodil sa 1387. Najslávnejší bohatier kresťanstva proti Turkom. Jemu k pocte je nariadené v poludnie zvoniť u katolíkov v Uhrách. Bol gubernátorom uhorským a vojvodom sedmohradským. Zomrel dňa 22. júla 1456 po dobytí Belehradu. Jeho synovia: Matej kráľ (Spravodlivý) slávne panoval a priviedol umenie, obchod i priemysel k rozkvetu, rozšíril hranice krajiny; Ladislav, následkom intríg Garaiových bol kráľom Ladislavom na smrť odsúdený a sťatý.

JÓSIKA, barón. Pôvodom Rumun. Mikuláš, maďarský románopisec. Samuel, hlavný kancellár.

JESENSKÝ, barón. Pôvodom Slováci. Dali krajine mnoho výborných politikov, vojakov a spisovateľov. Michal, župan turčianskej stolice padol r. 1278 v boji proti českému Ottakarovi; Mikuláš, podžupan v 16. století. Štefan, bojovník verný Ferdinandovi I. Ladislav, padol pri Moháči. Anton dostal barónstvo roku 1741, ale s ním vymrela táto vetva. Daniel, latinský spisovateľ. Ján (roku 1793 — 1866) dostal barónstvo.

KEGLEVICH, gróf. Pôvodom Horvati.

KHUEN-HÉDERVÁRY, gróf. Pôvodom tyrolský Talian.

KÖNIGSEGG, gróf. Pôvodom Nemec.

LOPRESTI, gróf. Pôvodom Španieli. Árpád, veľmi smelý bojovník maďarský roku 1848.

LORÁNTFFY. Pôvodom Nemci.

LUZSÉNSZKY, barón. Pôvodom Poliak.

MAJLÁTH, gróf. Pôvodom Rumun.

MEDŇANSKÝ, baróni. Pôvodom Slováci. Alojs, pedagóg. Dionys, spisovateľ. Ladislav, maliar.

MIGAZZI, grófi. Taliani. Krištof, chýrny vacovský biskup, neskoršie kardinál.

NAKÓ, grófi. Macedónski Rumuni.

ODESCALCHI, kniežatá. Taliani. Benedikt, pápež. Artur, spisovateľ, pracoval na tom, aby v Bukovine bývajúci Čángó-Maďari usadili sa v Uhrách. Julius, roku 1848 bojoval proti Rakúšanom, pozdejšie stal sa poslancom.

PALLAVICINI, markgrófi. Taliani. Karol, roku 1743 založil uhorskú vetev; výtečný vojak.

PODMANICKÝ, baróni. Pôvodom Slováci. Štefan korunoval Jána Zápoľského. Fridrich, bol cez 30 rokov predsedom liberálnej strany snemovej v Uhorsku.

PONGRÁC, grófi. Pôvodom Česi. Výborní vojaci.

RÁDAY, grófi. Pôvodom Taliani. Gedeon, vykorenil dolnozemských zbojníkov.

RADVÁNSKY, baróni. Pôvodom Slováci.

RÁKÓCI. Pôvodom Slováci (alebo Česi). Prvý z nich volal sa Bogat, syn Radovana, ktorého kronika spomína ako palatína Šalamúna z roku 1067. Číž, župan, bojoval proti Grékom, pod II. Štefanom. Filko, syn Bogatov a Čepán, syn Čížov. Číž bol zakladateľom rodiny. Rákócovci začali hrať veľkú úlohu v druhej polovici XVI. stoletia. Žigmund, sedmohradské knieža roku 1588. Juraj, to isté roku 1630 — 1648. Juraj II. to isté roku 1648 — 1660. Franc I. to isté roku 1652 — 1676. Franc II., knieža sedmohradské a uhorské roku 1704 — 1711. Modla Maďarov!

SINA, baróni. Pôvodom Macedo-Rumuni.

SPLÉNYI, baróni. Pôvodom tyrolskí Taliani.

TELEKY, grófi. Pôvodom Srbi. — Michal, mocný štátnik v Sedmohradsku. Veľkú úlohu začali hrať od roku 1700. Medzi nimi bolo viac maďarských spisovateľov.

THÖKÖLI. Pôvodom Poliaci. Štefan I. r. 1581 — 1651 verný Ferdinandovi II. radšej utratil 70.000 zlatový svoj majetok kerestúrsky, než by bol prestúpil ku Bethlenovi. Štefan II., župan oravskej stolice. Jeho syn Imrich (1657 — 1705) podporoval Kara-Mustafu, keď obliehal Viedeň r. 1683. Dlho bojoval proti cisárovi Leopoldovi.

THURZO. Pôvodom Poliaci. Ján II. bol roku 1490 starostom v Krakove. Juraj (1567 — 1616) palatín.

WESSELÉNYI, baróni. Pôvodom Česi, Rodina začala vynikať v XVI. století. Dala krajine dlhý rad županov a vojvodcov. František (1605 — 1667) bojoval proti Turkom, stal sa palatínom a grófom. Mikuláš, spisovateľ a politik (1796 — 1850) napísal medzi iným: „Szózat a magyar és szláv nemzetiség ügyében.“ Lipsko 1823. Zastupoval stranu miernych maďarisátorov.

ZRINI. Jedna z najstarších rodín horvatských. — Pochádza z rodu Šubičovho r. 1066. Vynikali ako udatní bojovníci a politikovia. Juraj bojoval s Ľudevítom Veľkým v Neapoli r. 1347. Pavel, obranca kráľovnej Marie. Peter I. bojoval s Huňadym proti Turkom. Peter II. víťazne bojoval proti Turkom a roku 1493 padol i so svojím synom Pavlom III. Mikuláš III. bojoval po boku Jána Korvina. Jeho syn Mikuláš IV. povestný hrdina zríňsky. Juraj, vojak a propagátor luteranismu v Horvatsku, založil z Nedeljistji kníhtlačiareň, kde vyšlo dielo Michala Bučiča, protestantského kňaza v horvatskej reči, roku 1570. Mikuláš VI. a Juraj V., oba protestanti, avšak biskup Pázmán ich priviedol ku katolíctvu. Mikuláš VIII. maďarský básnik. Peter, brat básnikov bol popravený pre účasť na Wesselényovskom spiknutí roku 1670. Jediný syn jeho Ján Anton pozbavený majetku i mena, pod daným mu novým menom „Anton Gnade“ zaradený bol do rakúskeho vojska; pozdejšie bol nevinne väznený v Kufsteine 20 rokov, kde sa zbláznel a v 50. roku (1703) zomrel. — S ním vymrela veľká, sláva horvatská rodina Šubičov.

ZÁPOĽA. Pôvodom Horvat. Meno od obce Zápoľa v Požeskej stolici. Tomáš, biskup r. 1350. Ján, gubernátor Haliče, padol vo výprave neapolskej. Imrich a Štefan hrali veľkú úlohu v XV. století. Jur, vodca uhorských vojsk u Moháča, kde i padnul. Imrich, spišský gróf a palatín. Štefan, palatín, bojoval proti synovi kráľa Matiaša: Jánovi Korvinovi. Ján, syn Štefanov, kráľ uhorský (nar. r. 1847., zomrel r. 1540).

Nemaďarského pôvodu sú ešte i tieto uhorské aristokratické rodiny:

Grófi: Beňovský, Berchtold, Bissingen-Nippenburg, Blankenstein, Bombelles, Chotek, Ciráky, Draskovič, Edelshein-Gyulai, Hoyos, Jankovich, Karátsonyi, Nicky, Normann-Ehrenfels, Pejačevič, Schönborn-Buchheim, Somssich, Stubenberg, Wenckheim, Wimpffen, Želanka-Želeňski.

Baróni: Baich, Bohuš, Duka, Forster, Nikolič, Nopča, Piret de Bihain, Redl, Vojnits a Wodianer.

Všetci tu menovaní sú dnes členmi magnátskej tabule.

Vámbéry píše o uhorskej šľachte toto: „Ešte rozmanitejšia a pestrejšia je stredná uhorská šľachta; v jej radoch sú tisíce z našich národností nemaďarských, tak, že zemianska inštitúcia ako sieť, nesčíselnými a na všetky strany sa rozprestierajúcimi vláknami zapriadla celú intelligenciu národa (uhorského).“[72]

Vezmime na príklad najmenšiu stolicu v Uhrách, stolicu Turčiansku. Len z pamäti vypočítam v nej i dnes žijúce rodiny zemanské, ichž najväčšia čiastka ani dnes nezná inej reči ako slovenskú. Najdeme tu rodiny: Jesenských vyše 700 duší; Zátureckých, okolo 200 duší; Ruttkay-ovcov, vyše 500 duší; Lamošov, okolo 200 duší; Čepčánich, okolo 50 duší; Justhov, Vanovičov, Ilgov (Ilko: Ilija), Ivankov, Záborských, Zorkovských (dnes sa volajú: Zorkóczy), Tomčánskych (dnes sa volajú: Tomcsányi), Búľovských, Benických, Kevických, Kossuthov, Vladárov, Veličov, Čertov (dnes sa volajú: Eördögh), Končekov, Markovických, Karlovských, Thomkov, Rakovských a iných. Tieto rodiny — až na malú výnimku — zabraly a držia i dnes v rukách všetky stoličné úrady a sinekúry. Iba vlastenecky, t. j. maďarsky cítiacim a smýšľajúcim nezemanom, po prípade i židom dopustí sa zaujať niektoré menšie — pisárske — úrady.

Z tohoto nižšieho zemianstva — a v najnovšie časy nezemianstva — veľmi mnohí Nemaďari zaujímali významné miesta pri vybudovaní uhorského štátu.

Tak na príklad V CIRKEVNOM OBORE biskupi a vyšší kňazi: Mikuláš Oláh, Ján Vitez, Jur Draškovic, Ondrej Dudič, Peter Berisló, Gabriel Patachich, Arnold Ipolyi-Stummer, Jozef Samassa, Haynald, Schlauch, Hornig, Lönhard, Simor, Vassary, Černoch atď.

V POLITIKE: Mikuláš Jurišič, Títus Dugovič, Ján Kapistrán, Pavel Kňaz (Kiniži), Mikuláš Sondy (rodom z Turčianskej stolice, syn sedliaka, menom Šuho), Štefan Dobó, Jozef Hajnóci {hlava spiknutia jakobínov z roku 1795, syn asódskeho evanjelického farára), Jozef Martinovič, Lackovič, Solárčik (členovia tohože spiknutia boli všetci sťatí), Ludvik Asboth, generál roku 1848 — 49, pôvodom Angličan, Juraj Klapka, generál a politik, jeho starý otec, Karol okolo roku 1780 prisťahoval sa zo Znojma na Morave, Erdősi (Polesný), v bitke na Branisku r. 1848 sa vyznamenal, August Trefort, minister, Daniel Irányi (Halbschuh), generál Türr, minister Gabriel Klauzál (Klouzal, Čech), Pavel Vasvári, generál Czecz, generál Kmetty; generáli a „aradskí mučenníci“ r. 1849: Ludvik Aulich, Ján Damjanich, Arnošt Pöltenberg, Karol Knézich, gróf Karol Leiningen, Juraj Lahner, Jozef Schweidel, Arnošt Kiss a Viliam Lazár. Slovenského pôvodu je i Ľudevít Kossuth. — Historicky známy prvý praded bol slovenský poddaný v turčianskej stolici. Kráľ Bela IV. dal mu na pravom brehu rieky Turca kúsok zeme, ktorú mal spoločne so svojím pokrevným: Vojslav-om, synom Vojanovým. Otec Ludvikov vysťahoval sa ako mládenec do zemplínskej stolice a tam sa oženil. Ludvik ako chlapec často chodieval do Turca ku svojmu strýkovi Ďurkovi Kossuthovi, ktorý bol horlivý slovenský rodoľub. Ludvik chodil do záturčianskej školy a učil sa abecedu zo slovenského šľabikára. „Kossuth apánk“ („Otče náš Kossuth“) volajú Maďari tohoto Slováka!!! — Julius Justh (rodina jeho pochodí z Čiech, on narodil sa v Necpaloch v Turčianskej stolici). Weckerle, Vlašič, Bekšič, Béla Grünwald, Jakabffyovci, Lukácsovci, Štefan Gorove, Szatmári (žid), Rákosiovci, Berzevicy, Rakovszky atď. Bojovníci a neskôr emigranti roku 1848 — 49: Bem, Percel, Kmetty, Guyon, barón Stein, Visocky, Zamoisky, Dembinsky, gróf Monti, Pavel Hajnik, Faust, Gyurman, Vukovich, Benicky, Pulszky, Gorove atď., atď.

VO VEDE maďarskej vynikali títo učenci nemaďarského pôvodu: Frant. Toldy (Schedel), Karol Szécsy (Závodský), Virgil Koltai (Chromeček), Jozef Bánóczi (Weiss, žid), Gustáv Wenczel, professor Oskár Asboth, Dr. Ján Melich, Otto Herrmann, Pavel a Ján Hunfalvy (Hunsdorfer), Jozef Budenz, Szende Riedl (v duši dobrý Slovák do smrti), Otto Donner, Árpád Kerékgyártó (Wagner), Jozef Balaša (filológ), Žigmund Simonyi (Steiner), Jozef Szinnyey (Ferber), Ignác Halász (Fischer), Armin Vámbéry (Wamberger), Bernát Munkácsi, Lenhossék, Ignác Kunos, Móric Szilassi, Juraj Wolf, August Greguss, Juraj Pray, Adam Kollár, Dávid Zwillinger, Ján Šajnovits, Albert Lehr, August Heinrich, Aladár Ballagi (Bloch), Friedrich Riedl, Frant. Badics, Adolf Kessler, Adolf Silberstein-Ötvös atď., atď.

V HUDBE — o ktorej dnes Maďari s veľkým sebavedomím píšu — sú najmenej samostatní. Keď prišli do Uhorska, pravdepodobne nemali žiadnych nástrojov hudebných. — V životopise sv. Gerharda píše súčasný historik o nich (okolo roku 980 — 1020): „Stalo sa, že (sv. Gerhard) putoval ku kráľovi (sv. Štefanovi) v záujme svojho veriaceho. V tomto okolí ležal statok (majetok), kam na poludnie zašiel odpočívať. Okolo polnoci počul lomoz mlynských kameňov a spev ženy, ktorá ich točila. — Biskup zadivený riekol Waltherovi: „Čuješ, Walther, jak znie spev Maďarov?“ — a oba sa smiali tomuto spevu.“ O vývoji maďarskej hudby nieto žiadnych záznamov. Tak sa zdá, že za doby Árpádovcov ju na dvore kráľovskom Slováci pestovali, lebo všetky listovné pamiatky menujú hudcov tej doby: igricmi a kobzármi. Až hodne v novom veku, za časov Rákócovských válok (okolo roku 1700), začína sa spomínať maďarská hudba, len že ani túto nezaložili Maďari, ale cigáni muzikanti v tábore Rákóciho, v ktorom vojenčili najväčším dielom uhorskí Rusi (natio Rakociana), Slováci a Rumuni; od spevavých ruských, slovenských a rumunských vojakov sosbierali cigánski hudci všetky najkrajšie piesne, pridali k ním svoj cigáňsky sloh, temperament a fantáziu a takto položili základ dnešnej maďarskej ľudovej piesni. Mená cigánskych primášov z tej doby sú: Miško Barna, Cinka Panna a Ján Bihari. Cigáňske motívy vypestovali, vytríbili a z nich dnešnú hudbu maďarskú stvorili: Ján Lavotta, pôvodom Slovák z Fedýmešu, v Prešporskej stolici (1764 — 1820), Antonín Čermák (Cermak, Edler von Luid und Rohaus), narodil sa roku 1771 v Čechách a zomrel roku 1822, vo Vespríme, Ignác Ružička, Slovák, narodil sa roku 1774 v Pezinku v Prešporske j stolici, zomrel roku 1833 v Kluži, Markus Rózsavölgyi (žid, menoval sa pôvodne Rosenthal), nar. vo Vespríme roku 1790, zomrel roku 1848. Takto vypestovanú hudbu ďalej popularisovali cigáňski primáši: Martinovič, Ondro Boka, Karol Boka, Marci Dombi, a nemaďarského pôvodu intelligenti: Ján Pečeňanský (Palotási), Gustáv Nizsnyai, Ignác Frank, František Erkel, Julius Káldy, L. Zimay, Edmund Reményi, K. Huber, F. Doppler, Ábrányi a najväčší z nich: Frant. Liszt, zadunajský Nemec, atď., atď.

Maďarskú LITERATÚRU stvorili tiež z najväčšej čiastky mužovia nemaďarského pôvodu. Najslávnejší a najväčší dvaja maďarskí básnici Alexander Petőfi (Petrovič) a Imrich Madách sú pôvodu čisté slovenského. Petőfiho otec Štefan narodil sa v Asóde, slovensko-maďarskom meste v Peštianskej stolici, roku 1791, kam jeho predkovia z Prešporskej stolice boli prišli; tu bol mäsiarom a tu si vzal za ženu roku 1818 Máriu Hrúzovu, Slovenku, ktorá sa narodila roku 1791 v Liešnom v Turčianskej stolici, zo slovenských sedliackych rodičov; cez celý žirot zle hovorila po maďarsky. Alexander Petőfi narodil sa 1. januára roku 1823 v Malom Kőrösi (čisto slovenskej obci), chodil v Asóde a v Baňskej Štiavnici do školy. Padol r. 1849 u Šegešvára, kde obďaleč díval sa na bitku a zapisoval si poznámky do notesa. — Imrich Madách narodil sa roku 1823 v Dolnej Strehovej, v Novohradskej stolici, zo slovenskej, zemianskej rodiny. Andrej Dugonič, gróf Jozef Gvadányi, Matej Ráth, Jozef Kármán, Michal Vitkovič, Alexander Vachot, Fridrich Kerényi, Ignác Riskó, Béla Tarkányi, Jozef Székács, Adolf Frankenburg, Gustáv Lauka, Árpád Bercik, Ábrányoyci, Arnold Vértessi, E 1 e k Gozsdu, Žigmund Just, Gregor Csiky, Koloman Mikszáth, Franc Herceg, Kenedy (Kaufmann), Gárdonyi (Ziegler), Franc Molnár a celé desiatky nových spisovateľov.

V DIVADELNOM UMENÍ nemaďarského pôvodu boli: Karol Megyeri (Stand), Kornélia Hollósi, Kornélia Prielle, Julius Vizvári (Vyskidenský), Franc Nádai (Navrátil) atď.

V MALIARSTVE vynikajú títo umelci nemaďarského pôvodu: Ján Kupecký, Slovák, narodil sa v Pezinku, v Prešporskej stolici na začiatku XVIII. stoletia. V Uhorsku pracoval celý rad cudzozemských maliarov u bohatých aristokratov a po kostoloch, týchto však — hoďas i mali veľký vplyv na vývoj umenia v Uhorsku — tu neideme spomínať. Na začiatku XIX. stoletia vynikajú: Ján Hesz, Ján Donát. V 40. rokoch: Stark, Rombauer, Stein, Hofbauer, Schäffer, Sirmó, Vándza, Ender, Agotha, Hora, Peschky, Kozina, Schöffl, Csauszík, Knopp, Wagner. Najlepší boli: Brocký a Karol Markó starší, za nimi nasledovali: Weber, Than, Lotz, Lieze-Meyer, Julius Benczúr, Franc Packa, Franc Soldatics, Ignác Roskovics, Michal Munkácsi (Lieb). Najnovší: Baditz, Böhm, L. Bruck, M. Bruck, Eisenhut, Ebner, Nadler, Joanovits, Skuteczky, Jendrássik, Rippl-Rónai, Karlovszky, László, Zemplényi, Grünwald, Kimnach, Basch, Herzl, Strobenc, Greguss, Mednyánszky, Mannheimer, Horovitz, Ballo, Ferraris, Innocent, Stettka, Burger, Spánik, Koszkol, Konek a mnohí iní.

V maďarskom SOCHÁRSTVE známi sú títo sochári nemaďarského pôvodu: Bauer, Züllich, Engel, Dunaiszky, Kugler, Donath, Stróbl, Mátray, Brestyánszky, Szárnovszky, Faddrusz, Hirsch, Ligeti, Meyer, Jankovics a iní.

Takto — hľa — nemaďarské umy a nemaďarské ruky budovaly a udržiavaly uhorský štát, uhorskú kultúru a uhorské umenie cez celé tisícletie. Iba v poslednom století, z príčin, ktoré som už udal, uhorská kultúra začala sa meniť v maďarskú práve tak, ako uhorské zemianstvo, menilo sa v maďarské. Dualismus — ktorý oddal veškerú moc v Rakúsku Nemcom a v Uhorsku Maďarom — bol najvýdatnejším pomáhačom Maďarov v tomto maďarisovaní výkvetu nemaďarského genia. Uhorská vláda z daňových peňazí všetkých obyvateľov Uhorska, teda i z daňových peňazí nemaďarských národností — podporuje len a výlučne maďarských umelcov, maďarských spisovateľov, maďarské divadlá, maďarské výstavky, maďarskú vedu. Na nemaďarskú kultúru nielen že ničoho nedá, ale ju — trebárs i nezákonite — umlčuje, zadŕha, ničí; politikov väzní, časopisy ohromnými peňažnými pokutami zabíja atď.



[71] „Ethnographia“. II. ročník, V. sošit. str. 176 — 7 a „Pallas Nagy Lexikonia“.

[72] Vámbéry, citované dielo, str. 177.

« predcházajúca kapitola    |    



Milan Ivanka

— Dr. Milan Mikuláš Ivanka de Draskócz et Jordánföld, slovenský politik a právnik Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.