Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Martin Droppa, Viera Studeničová, Eva Lužáková, Anna Studeničová, Andrea Jánošíková, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 17 | čitateľov |
Pod pozlátenú klenbu slávnostnej siene krajinskej snemovne, uhorská vláda dala namaľovať obraz, ako Maďari zaujali uhorskú vlasť. Slávny „maďarský“ maliar Michal Munkácsi[1] vykonal túto nesnadnú úlohu jako najlepšie mohol: poneváč historických dokladov niet, namaľoval to, čo učencami za lhára vyhlásený Anonymus o tomto zaujatí navymýšľal. Videť na obraze v kráľovskom úbore na bielom koni sediaceho prísneho Árpáda, za ním tiež tak nádherný generálny štáb jeho, okolo húfy vojska; pred Árpádom k zemi skláňajú sa pokorní Slovania, poslovia to kráľa Svatopluka, a podávajú mu vo džbáne dunajskej vody a za viazaničku zbožia na znamenie, že Svatopluk týmto oddáva celú zem svoju i všetko, čo je na nej — Árpádovi a jeho plemenu. Dielo je s umeleckého stanoviska skvostné, so stanoviska historického však natoľko nemožné, že vláda, na radu rozumných ľudí, dala odstrániť obraz z poradnej siene, a schovať do nepatrnej pobočnej izby, kde ho verejnosť nebárs videť môže. Žiaľbohu, že so lživým obrazom týmto nezmizla i lživá mienka o historickom a terajšom politickom pomere Maďarov k Nemaďarom, a že táto mienka i dnes trvá nielen v Uhrách, ale i po celom neorientovanom svete. Maďarom ovšem záleží na tom, aby svet nepoznal pravdy. Preto krivo vykladajú históriu politikovia na rečništi, professori na universite[2] a v stredných školách,[3] vo vedeckých dielach a v belletrii,[4] v naučných slovníkoch,[5] a hlavne v časopisoch.
Podľa tejto falsifikovanej histórie tvrdí sa:
1. že maďarské plemä[6] stojí kultúrne nad nemaďarskými a preto že je povolané rozširovať civilisáciu medzi Nemaďarmi;
2. že Maďari podmanili Slovákov mečom a stvorili supremaciu (nadvládu) maďarského národa nad slovenským;
3. že štát tento utvorili a za 1000 rokov udržovali Maďari, i dnes že len oni sú štátotvorným a štát udržujúcim živlom;
4. že keby i nebolo historických dokladov k odôvodneniu nadvlády Maďarov nad Nemaďarmi, predsa majú na ňu právo, lebo že v skutočnosti majú nadvládu nad všetkými národnosťami koruny svätoštefanskej.
Pokúsim sa stručne uviesť historické faktá, čerpané z diel najvážnejších dejepiscov a učencov, a pomocou objektívnej logiky vyvodiť záver:
1. že maďarského plemena, jako kmenovej osobitosti, dnes už vôbec niet, a tí Maďari, ktorí prišli prví do Uhár, nielen že žiadnej samorostlej kultúry svojej nedoniesli so sebou, ale celú kultúru svoju prevzali hlavne od slovanských plemien tu sídliacich;
2. že Maďari nepodmanili Slovákov mečom a že supremacie, ba ani hegemónie (prvenstva) nad nimi nezariadili ani v začiatkoch, ani behom 1000-ročného spolužitia, ale že žili vedľa seba ako rovnoprávne národnosti jednej zeme až do 18-ho storočia;
3. že štát uhorský mohol sa utvoriť len pri spolupôsobení Slovanov a že udržujú ho od 900 rokov Maďari a Slovania s Rumunmi a Nemcí;
4. že Maďari ani historickej, ani skutočnej nadvlády nad Nemaďarmi — v pravom smysle slova — nemajú.
[1] Michal Munkácsi menoval sa pôvodne: Lieb. Pochádza z nemeckého rodu. Narodil sa v Munkačeve dňa 10. okt. 1844. Patrí medzi najlepších maliarov maďarských.
[2] Sám som počul peštianskeho universitného professora histórie: dra Aladára Ballagiho (jeho otec sa volal Bloch) tvrdiť, že povinnosťou jeho je i na universite prednášať históriu „v duchu maďarskom“, i keby to bolo na úkor vedeckej objektívnosti.
[3] V nižších a stredných školách uhorských prednášajú sa bájky Anonymove jako historické faktá.
[4] Celá maďarská belletria, časopisy a politika presiaknuté sú názorom o historickej hegemónii, o kulturträgerskom povolaní a o štátotvornosti maďarského kmena.
[5] Pallas Nagy Lexikona, 16. sväzkov.
[6] Meno „Uhorsko“, tak ako i „Hungaria, Hungarus“ vzťahovalo sa na niektoré kraje nášho Uhorska už i pred príchodom Maďarov do Uhorska. Dľa Sasínka Uhorskom volaly sa tie kraje, ktoré ležaly „u hôr“. Dľa Anonyma meno „Hungarus“ pochodí vraj od hradu Ungvár, kde Maďari počas ich príchodu a bojov odpočívali. Jordanis už v VI. století spomína „Hunagarov“, keď pod týmto názvom zaiste dáky iný národ myslel, a nie dnešných Maďarov.
— Dr. Milan Mikuláš Ivanka de Draskócz et Jordánföld, slovenský politik a právnik Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam