Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Jozef Rácz, Viera Studeničová, Viera Ecetiová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 70 | čitateľov |
„Du suprème au ridicul il n’y a qu’un pas“ (od vznešeného k smiešnemu je len krok), riekol najväčší komediant XIX. storočia — Napoleon — keď mu Rusi vyprášili kabát a keď utekal v roku 1812 ozlomkrky ako horúcou vodou poliaty Dunčo.
Je všeobecný náhľad, že divadlo je vzdelávajúcim strediskom. Ja, ako rodený skeptik, verím málo, a z toho obyčajne len polovičku. Tak aj podpisujem ten náhľad len — cum grano salis (so zrnkom soli — t.j. opatrne).
Tak napríklad ťažko verím, že by sa z toho bláznivého kusa Victora Huga Bystričania boli vzdelali alebo dačomu priučili — s jedinou výnimkou mladého pána Gustíka. O tom úprimne verím, že si toho „Quasimoda“ dlho pamätal, lebo mal na to závažnú osobnú príčinu. Ale že by kováč spoza Dolnej brány bol mal z toho dajaký úžitok alebo mravné poučenie, to popieram. Videl som ho aj potom častejšie „nasiaknutého“, a len dlane mal nepochybne trošku roztrepané. A že medovnikár neschudol — o tom som sa tiež presvedčil.
A predsa všetci títo ľudia zvysoka a s opovrhnutím hýbali nosom, keď sme s radosťou — ba priam s nadšením rozprávali o malom divadle v hámorskom mlyne, kde vystupoval „Pimperle“ pod osobným vedením starého siahodlhého Moravana.
A dávalže ten za kusy!
Všade zvíťazila cnosť a najhorší hriešnik sa alebo polepšil, alebo neušiel zaslúženému trestu. A v akej vznešenej reči hrali všetci, od kráľa počnúc až k poslednému sluhovi — a každý a každá iným hlasom, čo sme zvlášť usilovne kontrolovali.
A veľmi často hralo aj slávne publikum, lebo napríklad keď zbojník Rajnoha striehol na Gašparka, nič zlého netušiaceho v lese, v tej chvíli, ako sa tento zjavil, už kričalo celé publikum:
— Gašparko! Nechoď ta, zabije ťa Rajnoha — ten lotor tam za dubom striehol na teba!
A Gašparko nám v tej miešanine česko-slovenskej reči odpovedal:
— Tož, což myslíte, že sa já tej obludy bojím? Mám ja lebku tvrdú a dám mu týmhle klackem na vyučenou, — pričom nám ukázal dva razy tak dlhý papek, ako bol on sám.
— Bravo, Gašparko! — ozvalo sa zo všetkých strán.
— Ten Rajnoha to odnesie, — poznamenal za mnou šesť-sedemročný kritik.
— A čože? Či je Rajnoha vosk? Ten sa tak ľahko nedá, — odpovedal osamelý Rajnoha, partizán, sedemročný Martin z Hámra.
— Prosíme úctivo slávne obecenstvo, aby teď drželo hubu; bude se hrát dál, — napomenul Gašparko a hra pokračovala ďalej.
— — —
A teraz sa spytujem, či je taká úprimná účasť a taká pádna kritika možná vo vzdelávacom a mravy zlepšujúcom kuse, ako ten dekolt trochu pripáleného mozgu, „Quasimodo“?
Každý mi prisvedčí, že veru nie. My sme boli najpilnejšími navštevovateľmi hámorského divadla a direktor Koutský (aspoň myslím, že sa tak volal) vedel si to vážiť, lebo na každé predstavenie — hral každú stredu a sobotu v Hámre a myslím každú nedeľu a štvrtok v Radvani — osobne nám priniesol ceduľky, ktoré sám mazal patrónami litier z mosadzného plechu. Raz v sobotu priniesol ceduľku, že večer bude hrať ešte dosiaľ nevídaný kus pod menom
„DON ŠAJN“
„trúchlivá veselohra“.
„Děj hraje v Artúrii ve Španielích.“
Osoby:
Jenerál, otec
Donny Elviry a strýc
Donny Anny, ženy (obě zamilované do Don Šajna).
Grófa Maraskina, známeho
Don Šajna, mladého, bohatého, ale skrz naskrz skazeného šlechtice z Artúrie ve Španielích.
Kašpárek, sluha Don Šajna, jedinký veselý človék v celom kuse.
Stará vdova (čo ale nevystúpi).
Čert.
I teraz vynechám opis hry, a to preto, lebo s väčším právom predpokladám, že každý pozná dej Mozartovej opery „Don Juan“, ktorú nám Koutský teraz zahral v próze a ktorú v mnohých veciach zlepšil a prispôsobil.
Hral vážne, ako sa svedčí na „trúchlivú veselohru“, a hral i veselo, ako to „veselej trúchlohre“ pristane.
Keď Donna „Alvira“, až na zbláznenie zamilovaná do toho naničhodníka „Don Šajna“ prosila otca-jenerála o zvolenie na svadbu a sobáš, tak ste mali vidieť toho „jenerála“, ktorý stál ako svieca pri stene, urobil tri kroky napred, potom „halb links“ ku svojej dcére, zdvihol najprv ľavú, potom pravú ruku a konečne kýval obidvoma súčasne a spustil vážnym hlasom:
— Kuš, dcéro má milená! A nebreč! A nerozněcuj hněv mého hluboce raněného jenerálského srdcete!
A tým bola Donna „Alvira“ odbavená.
Alebo keď miesto menuetu tancovali polku a orchester (drumble) na žiadosť publika musel pridať odzemok.
Keď Don Šajn zabil generála a potom Maraschina a keď prefíkaný Gašparko-Leporello už nijakým činom nemohol viac u nikoho dostať peniaze, utrápený napokon vyznal, že je už veru najvyšší čas, aby čert vzal jeho pána do horúceho pekla.
A keď potom čert skutočne prišiel a povedal Gašparkovi, aby oznámil princovi Don Šajnovi, že na druhý deň pri hostine odnesie ho do pekla, tak plakalo celé obecenstvo. Gašparko predstúpil pred svojho pána a zvestoval:
— Ó, ty prenešťastný princu z Artúrie ve Španielích!
Cóz to vudělal?
Otce svého si zamordoval!
Matku svú si zanechal!
Peňáze si promarhal!
Teraz budou tvú duši v pekle čerti drappati!!!
Ó, ty prenešťastný princu z Artúrie ve Španielích!!!
— — —
Koutský zatiahol oponu a my sme, vážne rozmýšľajúc a debatujúc, kráčali domov, aby sme celý kus ešte v ten istý deň mohli rozprávať slúžkam. A jedna z nich, mladá Podlavičianka Anča, hneď bola hotová s úsudkom: kývla plecom, natiahla noštek a riekla, že ona nerozumie tej princeznej „Alvire“, lebo ona že by za takého lumpa, ako ten Don Šajn, nešla, čo by hneď mal štyri furmanské vozy a v každom zapriahnutých päť koní. Kvôli porozumeniu tejto kritiky dodávam, že toho času boli celé Podlavice — jeden furman.
— prozaik obohacujúci realizmus o výrazové prostriedky moderny, autor oddychových krátkych próz, syn Karola Kuzmányho Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam