Janko Jesenský

(* 1874 Martin — † 1945 Bratislava)— básnik, prozaik, prekladateľ, predstaviteľ neskorého realizmu


Životopis Janka Jesenského:

Narodil sa v Martine, v rodine národne uvedomelého zemana, ktorý pre politiku prišiel o majetok. Ich rodina sa ocitla v biede, čo do istej miery ovplyvnilo názory budúceho spisovateľa — Jesenský už v detstve stratil ilúzie o národovcoch a ľudomiloch.

Jeho básnické prvotiny sú poznačené hľadaním vlastného výrazu pod vplyvom veľkých osobností svetovej literatúry. Veľmi skoro sa uňho prejavuje tendencia otvorene zobrazovať ľúbostný cit až po jeho spochybnenie. Jeho analýza, zachytávajúca len náznaky skutočného prežívania prekryté nánosom konvencií, nám poodhaľuje cítenie človeka jeho čias.< >

Jesenský knižne debutoval pomerne neskoro zbierkou Verše (1905). Typická je preňho ľahkosť, s akou sa zmocňuje slovenčiny a s akou využíva tradičné básnické formy. Zbierky Verše II (1923), Po búrkach (1932) prevláda spoločenská kritika. Proti noci (1945), Čierne dni, Na zlobu dňa II (obe 1945) sú zas ladené osobnejšie. Posmrtne mu vyšla zbierka Jesenný kvet (1948).

V próze je preňho príznačná humorná nadľahčenosť, ktorá ho spája s príslušníkmi Moderny. Zaujímavá je jeho dokumentárna próza z vojnových rokov Cestou k slobode (1933). Na konci Jesenského umeleckej cesty stojí román Demokrati I. a jeho pokračovanie — Demokrati II., mozaika prvorepublikového malomestského života.

Janko Jesenský na mape

Audioprofil Janka Jesenského:

Vypočujte si pätnásťminútové profily Janka Jesenského ako aj ďalších autorov slovenskej literatúry v Maturitnej knižnici Slovenského rozhlasu.


Janko Jesenský vo fotografiách a portrétoch:

  • Janko Jesenský - fotografia alebo portrét
  • Janko Jesenský - fotografia alebo portrét
  • Janko Jesenský - fotografia alebo portrét
  • Janko Jesenský - fotografia alebo portrét
  • Janko Jesenský - fotografia alebo portrét
  • Janko Jesenský - fotografia alebo portrétEšte viac čítania s Jankom Jesenským?

V Zlatom fonde onedlho pribudnú ďalšie diela Janka Jesenského. Zo zoznamu vyberáme:

  1. Jesenský, Janko: Spisy 2. SVKL, 1957

Janko Jesenský - fotografia

— básnik, prozaik, prekladateľ, predstaviteľ neskorého realizmu


Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.