Zlatý fond > Diela > Gymnaziológia 4. diel. Školy dedinské artikulárne


E-mail (povinné):

Ján Rezik:
Gymnaziológia 4. diel. Školy dedinské artikulárne

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Ivana Černecká, Ida Paulovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 63 čitateľov

Diel IV — Školy dedinské osobitne artikulárne

(Sectio IV — De Scholis pagensibus in specie articularibus)

[1] [2]

Dôležitejšie dediny, ako aj obce a mestá, uvádza Vavrinec Bayerlinck v diele Magnum theatrum vitae humanae, zv. VI, heslo Pagus, s. 2. Medzi významnejšie mestá, ktoré vynikali rôznymi pamätihodnosťami, zaznamenáva aj dediny (obce, pagi), ktoré sa tešili v uhorskom kráľovstve náboženskej slobode a starali sa aj o školy.[1] Artikulárne školy a cirkvi sa označovali podľa zákona čiže článku (articulus) č. 26 šopronského snemu z r. 1621.

[2] Podľa odtieňa papiera aj podľa rukopisu tvorila IV. časť martinského exemplára osobitný oddiel, ktorý bol pripojený do väzby tretieho diela a na ktorom participovali viacerí odpisovači.
Ján Rezik

— autor biografickej prózy, pedagóg, autor dejín hornouhorského ev. školstva v 16. — 18. storočí, autor lat. príležitostnej poézie a školských drám Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.