Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Peter Páleník. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 63 | čitateľov |
Meno autora: Pavol Jozef Šafárik
Názov diela: Šafárik o sebe
Vydavateľ digitálneho vyhotovenia: Zlatý fond denníka SME
Rok vydania: 2011
Licencia:
Tento súbor podlieha licencii \'Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5
License\'. Viac informácii na http://zlatyfond.sme.sk/dokument/autorske-prava/
Edičná poznámka
Pre výber zo Šafárikových prác úzko sa dotýkajúcich národnej kultúry, zvolili sme názov: Literatúra, jazyk, spoločnosť. Úmyslom výberu bolo predstaviť Šafárika predovšetkým v jeho názoroch na otázky literatúry, dať nazrieť aj do jeho postoja k problémom jazyka a napokon poukázať aj na Šafárikov občiansky postoj. Aby sme tento cieľ splnili, vybrali sme niektoré menšie Šafárikove práce alebo z väčších diel a celkov volili sme ucelenejšie úryvky. Dôležitým prameňom pre poznanie Šafárikových náhľadov je jeho korešpondencia. Aj z nej vybrali sme niektoré časti, ktoré predkladáme čitateľovi v chronologickom poradí. Tematicky dotýkajú sa vyššie uvedeného vymedzenia. Za osobitne dôležité sme považovali listy P. J. Šafárika Jánovi Kollárovi. Sú prameňom pre poznanie vzťahu našich významných obrodeneckých spisovateľov a buditeľov a preto výber z nich podávame v osobitnej časti a v pôvodnom jazyku, na ktorom vidieť stopy po Šafárikových teóriách spisovného jazyka Slovákov.
Všetky práce Šafárikove podávame v slovenskom preklade, ktorý pripravili V. a R. Betákovci (z nemeckých textov) a J. Nižnanský (z českých textov). Urobili sme to preto, aby sme čo najviac priblížili čitateľovi Šafárikove práce, ktoré sú (okrem poézie) dnes ťažko prístupné. Výberom chceme prispieť z príležitosti stého výročia Šafárikovej smrti k bližšiemu oboznámeniu sa nášho čitateľa s niektorými časťami rozľahlého vedcovho diela. Zamerali sme sa z veľkej časti na práce s domácou látkou, no uvádzame aj state alebo úryvky o problémoch iných národných kultúr. Pri usporiadaní postupujeme chronologicky, aby čitateľ mohol si predstaviť Šafárikov vedecký vývin. Osobitne vydeľujeme Šafárikove listy Jánovi Kollárovi a úryvky z listov, písaných priateľom a spolupracovníkom. Niektoré názvy sme volili sami a to podľa charakteru jednotlivých statí a úryvkov a v zmysle koncepcie výberu. Pôvodné názvy uvádzame v bibliografických poznámkach.
Bibliografická poznámka
Šafárik o sebe. (Vlastný životopis.) Odtlačené po nemecky v práci dr. Čeňka Zíbrta v Časopise Českého musea, 1909, 235 — 38 pod názvom: Co vyprávěl P. J. Šafařík rodině o svém mládí a životě. Podľa obsahu možno usúdiť, že si Šafárik svoju autobiografiu napísal okolo roku 1833. Je dôležitým prameňom k poznaniu Šafárikovho života a práce v mladších rokoch. Kópia (odpis) je v Národnom museu v Prahe.
— spisovateľ, literárny vedec, historik, etnograf a tvorca vedeckých základov slavistiky Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam