Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Hry príležitostné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Hry príležitostné

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Pavol Tóth, Daniel Winter, Katarína Tínesová, Andrea Jánošíková, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 38 čitateľov

Aschenbrehm E.: Fašiangový večierok

Veselohra v 2 dejstvách. Str. 25, cena Ks 2.10.

Javisko: I. osvetlená tan. sieň, II. predsieň.

Osoby: Gustáv Pokorný, statkár, Elena, jeho žena, Oľga, jeho sesternica, Vrchovský, kapitán, Karol Jamnický, Ivan Kalina, priatelia Pokorného, Hlávka, polic. kom., Adam, Eva, v službe u Pokorného, Peter, Matej, v službe u Vrchovského, čiašnik, maškary.

Rekvizity: dopis, rebrík, zlomené nožnice, závoj, umelé fúzy, pastierska maska.

Dej: Gustáv Pokorný oklame svoju manželku, tvrdiac jej, že odchádza v obchodných záležitostiach do Viedne. Zatiaľ ide na fašiangový večierok do Bratislavy. Jeho žena Elena mu príde na tento podvod a v sprievode sesternice Oľgy a jej snúbenca kapitána Vrchovského zúčastni sa tiež spomenutého večierka. Oľga v maske zabáva sa s Pokorným a tento nepoznajúc ju a chtiac sa pobaviť, vyzná jej i lásku. Vtom ale vidi prichádzať svoju ženu v doprovode kapitána Vrchovského. Je vo veľkých rozpakoch a ospravedlňuje sa Elene. Táto sa k nemu nehlási, tvrdiac, že jej manžel je vo Viedni. Napätie a nedorozumenie sa stupňuje, no Elena chce manžela hodne vytrestať a so svojimi pomocníkmi vyhlásia Pokorného za blázna. Odvedú ho do odľahlej izby, tu prežije ešte niekoľko strašných výstupov, takže skutočne myslí, že je v blázinci. Nakoniec sa všetko vysvetlí, Elena manželovi odpúšťa, ktorý slávnostne sľubuje, že ju už nikdy neoklame.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.