Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Hry príležitostné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Hry príležitostné

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Pavol Tóth, Daniel Winter, Katarína Tínesová, Andrea Jánošíková, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov

Havelka R.: Halt, Silvester!

Veselohra v 1 dejstve. Strán 46, cena Ks 6.—.

Javisko: pekne zariadená pánska izba.

Osoby: Benkovský, plukovník, Liduška, jeho dcéra, Pavlík, továrnik, Miloš, jeho syn, Hanka, chyžná, Silvester, plukovníkov sluha, Králiček, kachliar.

Rekvizity: tácňa so 4 pohárikmi, víno, 2 uniformy poručíka.

Dej: Plukovník Benkovský čaká návštevu svojho priateľa továrnika Pavlíka i jeho syna poručíka Miloša za účelom uskutočnenia dávneho ich priania, t. j. sňatku Miloša s Benkovského dcérou Liduškou. Továrnik Pavlík príde bez syna. Tento má prísť nasledujúcim vlakom priamo od posádky z Bratislavy. Pavlík ide synovi na stanicu v ústrety a požiada i Lidušku, aby ho doprevadila. Liduška Miloša nepozná, ale je jej úplne ľahostajný, lebo má rada istého mladíka, s ktorým strávila len niekoľko hodín. Mládenec pýtajúc od nej adresu nasledoval ju až do bytu. Tu ale nechtiac byť poznaný pluk. Benkovským, prezlečie sa do šiat kachliara Králička, ktorý u Benkovských práve opravuje kachle. Králičkovi sa pomocník práve dobre hodí, lebo on musí odísť do divadla, nesúc tam uniformu poručíka. Keďže pri oprave kachiel sa celý začiernil, nechce ísť takto cez mesto a oblečie si preto túto poručícku uniformu. Pri dverách je ale zadržaný plukovníkom Benkovským, ktorý myslí, že je to Pavlíkov syn, poručík Miloš, ale velmi sa mu neľúbi. Ľutuje, že mu prisľúbil svoju dcéru. „Poručík“ na otázky Benkovského odpovedá celkom opačne a plukovník mysliac, že už azda slávil Silvestra a je opitý, dá ho na starosť sluhovi, aby ho okúpal. Keď príde Pavlík z nádražia, Benkovský mu rozpráva o jeho zdarnom synovi, tento ale tomu neverí a skutočne, keď vidí „poručíka“, prehlasuje, že to jeho syn nie je. Jeho syn Miloš vychádza z druhých dverí, elegantný v uniforme poručíka. Všetci sú veľmi prekvapení, no, najpríjemnejšie Liduška, lebo Miloš je mládenec, pýtajúci jej adresu. Teraz už nie je spokojný s adresou, ale pýta Lidušku celú, ktorú mu Benkovský s radosťou dáva.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.