Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Hry príležitostné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Hry príležitostné

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Pavol Tóth, Daniel Winter, Katarína Tínesová, Andrea Jánošíková, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov

Rusko E. — Prídavok A.: Nové časy idú

Hra v 3 dejstvách z časov prevratových. Strán 55, cena Ks 6.—.

Javisko: I. dejstvo v reštaur. miestnosti v Turč. Sv. Martine 30. okt. 1918, II. dejstvo na notárskom úrade v obci blízo moravských hraníc v novembri 1918, III. tamže o niekoľko dní neskoršie na byte nového rychtára.

Osoby: Metod Havran, farár, Matej Kozúbok, sedliak, Mariena, jeho dcéra, Fedor Koreň, robotník, Ivan Topoľský, učiteľ, Ján Remeň, nadporučík, Alexander Csapó, detektív, Aladár Kopcsányi, notár, Zuza Kršiaková, chudobná vdova, Ondrej Kršiak, jej syn, Martin Kučera, invalid, žandársky strážmajster, posol, vojaci, dedinský ľud, dobrovoľníci.

Rekvizity: obrazy panovníkov centrálnych mocností, písací stôl, na ňom spisy a telefon, pokladnica, skriňa, skriňka na spisy a knihy, stoličky, reštauračné zariadenie, obrazy, veľká ľavica, kozúbok.

Dej: Dňa 30. okt. 1918 sídu sa v Turč. Sv. Martine po vyhlásení Martinskej deklarácie v reštaurácii niekoľkí miestni občania-národovci, ktorí rozprávajú o dejinách slovenského národa od najtrudnejších dôb až do prítomných chvíľ, ktoré im dávajú nádej krásnej budúcnosti. Sú tu však aj odrodilci, ktorí varujú Slovákov a žiadajú, aby zostali verní maďarskej vlasti. Márne sú však výstrahy a hrozby odrodilcov. Slovenský ľud — robotníci, roľníci, živnostníci, všetci sú si vedomí, pod akým jarmom trpeli, a preto s nadšením vítajú zrodenie sa republiky, ktorú s radosťou idú hájiť spolu s českými dobrovoľníkmi slovenskí chlapci. Všetci si sľubujú, že budú statočnou a svedomitou prácou klásť základy slobodnej vlasti. Nové časy idú, všetci musíme byť na svojom mieste, pán farár žehná nadšencom a žehná aj chudobnej vdove, ktorá stratila v svetovej vojne muža a ktorá prepúšťa jediného svojho syna, aby šiel chrániť oslobodené Slovensko.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.