Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Hry príležitostné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Hry príležitostné

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Pavol Tóth, Daniel Winter, Katarína Tínesová, Andrea Jánošíková, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov

Brožek ].: Stretnutie na cintoríne

Dušičková hra s predohrou a spevom v 5 dejstvách. Strán 72, cena Ks 3.50.

Javisko: I. jednoduchá dedinská izba, II. pekná mestská izba, III. záhrada, IV. detská izba, V. cintorín.

Osoby: Jírová, vdova, Ján a Karol, jej synovia, Evička, Jánova žena, Veronka, Karolova žena, Jakubec, roľník, Jakubcová, jeho žena, Ránek, Ranková, manželia na penzii, Starenka Vránková, opatrovnica Karolových detí, Hrázecká, súkromníčka, dr. Rokoš, lekár.

Rekvizity: balíček čaju, papier, pero, lobda, fígy, palica, 2 lampáše, veniec, sviečky, sirky.

Dej: Matka Jírová i s mladším synom Karolom rozhodnú po smrti otcovej, že staršieho syna Jána, študenta, nechajú doštudovať, veď sa im potom obom dobre odmení. No nestane sa tak. Ján vyštuduje, je berným úradníkom a ožení sa. Má síce dobrú vôľu, ale je slabý. Po odchode brata Karola na vojančinu vezme matku k sebe, ale jeho žene Evičke sa to nepáči. Toľko proti matke štve, až chuderu vyštve opäť na dedinu, kde žije z milosti cudzích.

Karol keď vidí, ako sa Ján zachoval voči matke, nahnevá sa naň a vôbec sa nestýkajú. On sám žije chudobne, má dve dietky, chorľavú ženu, no neprijme od Jána žiadnej podpory. Boh ale nie je náhlivý, ale pamätlivý. I Ján má synka Slávka. Je veľmi slabý a chorľavý a v 7 rokoch zomiera. Manželia sú nešťastní. Vedia, že je to trest za ich priestupok. Chcú všetko napraviť a skutočne je im toto dopriate. Na sviatok mŕtvych — Dušičky — stretávajú sa na cintoríne s Karolovými sirotami, ktorým rodičia zomreli obaja krátko za sebou. Jírovci sa rozhodnú, že deti vezmú k sebe a tak šľachetným skutkom aspoň čiastočne odčinia priestupok spáchaný na starej matke.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.