Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Hry príležitostné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Hry príležitostné

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Pavol Tóth, Daniel Winter, Katarína Tínesová, Andrea Jánošíková, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov

Botorče E.: Žije matka Sláva

Obraz zo života v 2 dejstvách. Strán 31, cena Ks 2.50.

Javisko: I. — II. jednoduchá, ale pekná izba.

Osoby: Matka slovenského národa, Milan, Ondrej, Tomáš, Vavro, Jozef, Pavel, František, Ladislav, jej synovia, Peter, Janko, 2 žandári.

Rekvizity: jednoduché izbenné zariadenie, posteľ, list, telegram, hlas zvonov, putá, 2 pušky s bodákmi, rakev, kríž medzi dvoma horiacimi sviecami, meč, kvety, slovenská zástava.

Kroje: meštianske a národné, 2 žandárske.

Dej: Matka slovenského národa leží na smrteľnej posteli a len jej syn Ondrej ju utešuje a udržuje pri živote. Ale aj pre toho prídu maďarskí žandári a uväznia ho preto, že dostal list, v ktorom mu píšu jeho bratia, že vynašli liek na uzdravenie chorej matere a skoro ho prinesú. Matka umiera, ale kriesi sa pri príchode svojich verných synov, ktorí počas svetovej vojny všetko vynaložili, aby ju uzdravili a oslobodili. Nadšený národ vďačne vzdáva hold osloboditeľom a radostne sa vinie do náručia vzkriesenej a uzdravenej matky.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.