Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Hry príležitostné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Hry príležitostné

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Pavol Tóth, Daniel Winter, Katarína Tínesová, Andrea Jánošíková, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov

Ruda — Ruda: Švejkov Sylvester

Sylvestrovská polnočná scéna. Strán 20 cena Ks 4.80.

Javisko: dedinská šenkovňa.

Osoby: Švejk, vandrovný tovaryš, Pulec, hostinský, Ruženka, jeho dcéra, Korienok, les. adjunkt.

Rekvizity: poháre, pivo, papier, tužka, tabuľka, krieda.

Dej: Pulcova dcéra Ruženka má rada les. adjunkta Korienka. Otec ale nechce dať ku sňatku svolenie, lebo lesníkov nenávidí. Vandrovný tovaryš Švejk sľúbi mladým zaľúbencom pomôcť. Do obce má prísť na poľovačku barón, majiteľ panstva. Švejk využije tejto príležitosti, prevlečie sa do lesníckych šiat, zmení reč a príde do Pulcovho hostinca, predstavujúc osobu barónovu. Veľa vítaný ale nie je, lebo Pulec sa práve chystá ísť pytľačiť. Je známy svojím pytliactvom. „Barón“ mu spomenie, vraj počul, že má doma srnku. Pulec zapiera, ale vtom prichádza Korienok a hlási, že u Pulca srnku našli a dom je obkľúčený četníctvom. Pulca čaká niekoľkoročný žalár a prosí preto „baróna“, aby sa smiloval. Tento sľubuje mu odpustiť, ale len pod podmienkou, že sňatku Ruženky s Korienkom nebude robiť žiadne prekážky. Pulec sľubuje a i keď nakoniec vidí, že mu Švejk prešiel sylvestrovsky cez rozum, lebo srnkou mienil jeho dcéru Ruženku, nemôže nič robiť. Jeho sľub si nechali Švejk i s Korienkom podpísať.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.