Zlatý fond > Diela > V rozhraní nálad


E-mail (povinné):

Juraj Mučaji:
V rozhraní nálad

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov

Nálady

Sú také, ako hrozná v záhradách, sú mäkké ako biele jablone, sú strmé v chôdzi — smiechy jalové — a sypú v duše, v srdcia z blenu prach. V úsmev sa často krivia na ústach, dievčence zľúbia tajne na štrande a vy si vážnosť v myseľ navravte — tú skolia s láskou k žene v horký prach. Často sa kúpu s túžbou po víne, večery ladia v žiale stratené, nuž, choďte hľadať srdcia zradené, lapia vás nemo vlastnej vo vine. Nebežte, ľudia, nikam pred sebou: tôňa vás večne bude sprevádzať. Och, srdce ľudské, vráť sa, vráť, už kvília, plačú ľudia za tebou. V nálade divej, že ťa prepili a že si chceli zahrať na Boha, že sa už v bahne váľa obloha — stratili seba, život nemilý. Nemé sú pery v tejto žalobe, znemely túžby, zbité na kríži, duša mu zmiera, žije a žízni v prikutom tele na vlhkom hrobe… Sú ako zbožné piesne v kostole, sú ako klasy v žírnych rovinách, sú ako rany z krvi na ústach — chvejú sa v strachu ako topole… Krehké sú ako vázy sklenené: rodia sa ako peny na mori, čosi ich zas v nič celkom ponorí — zmietajúc život v stálej premene… Lebo sú prchké ľudské nálady: boľavo rýpu ako svedomie, človeku o tom vietor nepovie — lež radšej zahrá smutné parády. A takto ide stále dokola: z východu spieva západ tajomne, najtvrdšiu pieseň o vás a o mne — nálady drobia krídla sokola. Sokol v tom boji vytrvá, odolá?
Juraj Mučaji

— básnik, kritik, prekladateľ, novinár v denníku Slovenská jednota, učiteľ Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.