Zlatý fond > Diela > Slovenské veselie


E-mail (povinné):

Augustín Paulovič:
Slovenské veselie

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Eva Kovárová, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 14 čitateľov

Predmluva

Z viac strán súc vyzvaný, abych vydal ku tomuto cieľu väčšieho objemu knížku, kde by boly nielen vážne reči, ale i dačo nevinného ku zábave, lebo to ustavičné jedenie a pitie človek nielen zunuje, ale i svoje zdravie kazí a hostiteľom darobné útraty zapríčiňuje.

Dnes sú časy ťažké a všetko je drahé, ale ľudia sa chcú na svadbe predsa zabaviť. A keď tam počujú dačo humoristického, tak sa pri tom rozveselia a ani nevedia, jako im čas prešiel.

Reči pri svadbách majú byť ušľachtilé, vážne a nevinného humoru. Ale tie sa už žiaľbohu tratia, len kde-tu ešte na daktorej dedine najde sa taký rečník, len že to sú už obyčajne starí ľudia a mladí sa od nich nič nenaučia, ale za to na svadbách tlápu všeliaké dvojsmyselné a kresťanský cit urážajúce reči, čo nielen že neni slušné, ale je to i hriech.

Preto vrele odporúčam tieto reči našej kresťanskej slovenskej mládeži, keď pôjdu na svadbu, aby sa ich dobre naučili, hosťov nimi bavili, za čo si i pochvalu získajú.

*

V Trnave, 1921.

Vydavateľ.
Augustín Paulovič

— spisovateľ, dramatik, herec, osvetový pracovník Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.