Zlatý fond > Diela > Spis 3. „Opísanie českého mesta Loun“


E-mail (povinné):

Martin Rakovský:
Spis 3. „Opísanie českého mesta Loun“

Dielo digitalizoval(i) Petra Vološinová, Viera Studeničová, Peter Krško, Pavol Tóth.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 77 čitateľov

TRI MODLITBY

K BOHU OTCU

Velebný Otče, darca sily a stvoriteľ sveta, so svojím Synom a Svätým Duchom, ty živý si Boh. Bez teba nedýcha nič a bez tvojho božstva je život smrťou, kým s tvojou priazňou každá vec pri sile je. Všemocný, večný môj Bože, ó Bože rodičov mojich, sám mi, prosím ťa, ukáž cestu a určuj môj krok. Láskavo podporuj ma a riaď beh života môjho, aby som pred tvojím trónom pod tvojím vedením stál. Zásluhou svojho syna a jeho spravodlivosti živíš ma od útlych rokov, hoci som krehký len tvor. Veď ma a moje kroky skrz neho, Bože, nech môžem do šťastných sídel tvojho kráľovstva vrátiť sa zas. Amen.

K SYNOVI BOŽIEMU O NADANIE

Kriste, Syn Boží a živý obraz rodiča svojho, ktorý, hoc z čistej panny zrodený, pravý si Boh. Skrz teba otec umiestnil všetky základy sveta, skrz tvoje slová vlieva životnosť do zbožných sŕdc. Pretože môžeš všetko a vieš tiež všetko, jak malý chlapec si na ľudský spôsob učenie vykladať chcel. Teba videli žiaci a početní učitelia, od teba, chlapca, sa učil nejeden staručký muž. Ty si jediný mal i mieru i schopnosti učiť, preto ťa ponížene prosíme: uč nás a riaď. Vštep nám do našich myslí pravdivú k zbožnosti lásku, daj nám, Kriste náš dobrý, vtipný a chápavý um. Dodaj nám k štúdiu sily a nezmarnej vytrvalosti, dobrými naučeniami našu nám napĺňaj hruď, aby sme po vyučení tvoju hlásali chválu, aby štúdium naše všetko ti slúžilo k cti. Amen.

K DUCHU SVÄTÉMU

Zostúp k nám, vznešený Duch, ty svätý hýbateľ srdca, bez teba nádeje žiadnej, bez teba viery tiež niet. Plameňom životodarným zohrej studené srdcia, zapáliac môjho ducha pre všetko to, čo ty chceš. Podporuj slabého tvora, ty sila Otca i Syna, ty si pre moju dušu život a svetelný jas. Stoj vždy pri mne a teš ma a nezavrhni ma v núdzi, naopak, svojou láskou vždycky ma biedneho riaď, aby som nekonal nič, nič nemal v srdci a v mysli, nevravel nijaké slovo krem toho, čo ty sám chceš. Dopraj mi umrieť v Kristu a dovoľ, aby som mohol šťastne, až príde tá chvíľa, uzavrieť posledný deň. Aby som so svätými velebnosť tvoju a trón tvoj videl a pred tvojou tvárou plesať a tešiť sa smel. Vzdávam ti česť a vďaku a oddávam sa len tebe jedinému, nuž prosím, láskavo pri mne vždy stoj. Amen.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.