Zlatý fond > Diela > Obrázky zo Slovenska


E-mail (povinné):

Ján Čaplovič:
Obrázky zo Slovenska

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Katarína Bendíková, Pavol Tóth, Michal Belička, Petra Pohrebovičová, Martin Ivanecký, Martina Jaroščáková, Silvia Harcsová, Lenka Zelenáková, Zuzana Babjaková, Daniela Kubíková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 143 čitateľov

Zbojníci

[32]Jánošík. Na meno tohto významného zbojníka ešte stále s údesom spomínajú všetci slovenskí obyvatelia karpatskej oblasti. Žil koncom 17. a začiatkom 18. storočia. Mladé roky strávil v školách, kde nadobudol mnoho užitočných vedomostí. Neskôr žil medzi Rákócziho kurucmi. Podľa údajov slovenskej básne, ktorú okrem iných uverejnil roku 1809 farár Tablic,[33] bol potom cisárskym rotmajstrom.

Za vojenskej služby sa dostal do Bytče v Trenčianskej župe, kde našiel uväzneného známeho zbojníka Uhrovčíka, ktorému preukázal mnoho dobrých služieb. Čoskoro na to sa vyslobodil z vojenskej služby a odišiel k bratovi do Terchovej v Trenčianskej župe. Uhrovčík, ktorého medzitým prepustili z väzenia, navštívil Jánošíka a nahovoril ho, aby sa stal zbojníkom. Jánošík súhlasil, na mieste sa s Uhrovčíkom sprisahali, naverboval ďalších chlapov a stal sa ich vodcom. Svoju družinu veľmi dobre vycvičil v streľbe, skokoch, v hode a tak sa pripravoval na svoju činnosť. Pripisuje sa mu len jedna vražda, a to vražda farára v Žaškove, ktorú majú však na svedomí členovia jeho družiny. Jánošík sám sa vystríhal ľuďom ublížiť na živote a od cestujúcich, ktorých prepadol, vzal len peniaze a tovar. Keď prišiel na salaš, stačilo mu, keď zabili ovcu a spravili z nej hostinu, vypil si mlieko a pastieri mu museli vyhrávať na gajdách, pričom sa dobre zabával a občas si aj zatancoval.

Aby sa chránil, zvykol náhle zmiznúť z jednej oblasti a zjavil sa na inom, vzdialenom mieste. Na mnohých miestach v Karpatoch sú vraj ukryté Jánošíkove poklady. Okrem toho má byť medzi Slovákmi aj jeho vlastný rukopis, v ktorom sú označené miesta s najväčšími pokladmi. Zatiaľ však, pokiaľ viem, nepodarilo sa nikomu nájsť tento rukopis. Nakoniec ho zradil vlastný gajdoš. Zajali ho v Klenovci v Gemerskej župe. V tretí rok jeho pôsobenia (1713) ho povesili za rebro v Mikuláši v Liptovskej župe.

Všetky údaje o ňom, a možno povedať, že ich je veľmi mnoho, súhlasia v tom, že Jánošík bol muž veľmi pekného vzrastu, silný a šikovný. Vždy bol pekne oblečený. Nosil zelenú širokú košeľu ozdobenú zlatým lemovaním, červený dolomán so zlatým šnurovaním, hodvábny opasok zlatom a striebrom vyšívaný a na klobúku mal vždy pierko. Ľud v dobrom spomína aj na jeho povahové vlastnosti. Chudobných pocestných nenechal skoro nikdy odísť bez toho, aby ich neobdaroval. Bral vždy len bohatým cestujúcim, šľachticom, kupcom a obchodujúcim židom, ktorých vydrancoval bez milosti. Veľmi dobre sa vždy zachoval voči pocestným študentom. Častejšie ich vyskúšal a napomínal, aby sa usilovne učili. Starších žiakov občas nútil, aby jemu a jeho družine spravili prednášku. Dal zoťať najbližší strom vysoko nad zemou a z pňa dal vytesať kazateľňu. Prednášateľa všetci veľmi pozorne vypočuli a nakoniec vyberal preňho oferu zo zlatých dukátov, celkom tak ako v kostole. Sám študentov bohato obdaroval, a to nielen peniazmi, ale aj plátnom a súknom, ktoré nemeral na lakte, ale podľa vzdialenosti jednotlivých stromov — od buka do buka.

Keď sedliacke dievčatá šli do lesa na trávu, pozval ich, aby mu spievali na pobavenie a obdaroval ich stuhami, peniazmi a pod. Raz prepadol svojho bývalého spolužiaka Révaya, ktorý šiel na svadobnú cestu. Neublížil mu, len si vzal od neho slovo a ako zálohu striebornú šabľu, aby sa tou istou cestou vrátil späť. Dôverujúc zbojníckej cti, i keď, ako si vieme ľahko predstaviť, nie bez istých rozpakov, Révay dodržal slovo. Našiel Jánošíka čakať ho na tom istom mieste spolu s celou slávnostne vyparádenou družinou. Veľmi spôsobne privítal nevestu, obdaroval ju rozličnými drahocennosťami, vlastnoručne opásal majiteľovi šabľu a so želaním všetkého najlepšieho v manželstve prepustil v pokoji vďačný párik.

V jeho stopách šiel Surovec Jakub, ktorý bol rovnako hrozný, ale galantnosťou a šľachetnosťou sa Jánošíkovi nevyrovnal. So svojou družinou, ktorej bol vodcom, znepokojoval po viaceré roky oblasť karpatských hôr, ale svoj rodný kraj — Oravu — od plienenia úplne ušetril. Tak ako Jánošík, aj on nechával chudobných pocestných na pokoji, dokonca ich aj obdarovával a olúpil len bohatých. Osudnou sa mu stala láska. Zamiloval sa do dievčiny, Márie, z osamelej lesnej krčmy v Polhore pri Brezne. Raz keď šiel za ňou v noci do senníka na zálety a keď zaspal, zakašlala a tak dala znamenie ukrytým ľuďom. Mestský magistrát v Brezne ho roku 1735 odsúdil na šibenicu. Aj o Surovcovi máme báseň, ktorú spolu s predchádzajúcou vydal pán Tablic s latinským chronostichonom:

SVroveC praeDo brIznensI pressVs In Ora:

Ergo tVVM tVte Carpe Vlator Iter.

Z času na čas objavili sa aj iní podobní zbojníci, ako Ilčík, Adamčík, Rajnoha, ale len predchádzajúci dvaja si zaslúžia obšírnejšiu zmienku. Vraždy sú vôbec medzi Slovákmi veľkou zriedkavosťou a týmto zbojníkom podobná čvarga sa uspokojí s tým, že si zoberie jedenie v dedinách a na salašoch a vyrabuje kvôli tomu osamelé domy.



[32] Zbojníci — výber z kap. III. Bewohner, § 34 Einige merkwürdige Menschen, Gemälde I, str. 257 — 271.

[33] B. Tablic (1769 — 1832), slovenský osvietenský spisovateľ, básnik, estét, prekladateľ, literárny historik. Národný buditeľ a organizátor slovenského kultúrneho života. Ide o zbierku básní Slovenští veršovci I, 1803, II, 1809.

« predcházajúca kapitola    |    



Ján Čaplovič

— autor šiestich obrán slovenského národa proti maďarizácii, autor početných etnografických prác a spoluzakladateľ slovenskej etnografie ako nezávislého vedného odboru Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.