Zlatý fond > Diela > Obrázky zo Slovenska


E-mail (povinné):

Ján Čaplovič:
Obrázky zo Slovenska

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Katarína Bendíková, Pavol Tóth, Michal Belička, Petra Pohrebovičová, Martin Ivanecký, Martina Jaroščáková, Silvia Harcsová, Lenka Zelenáková, Zuzana Babjaková, Daniela Kubíková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 143 čitateľov

O Sotákoch

[7]Sotáci sú akýmsi medzičlánkom medzi Slovákmi, Rusínmi a Poliakmi. V dialekte, stavbe tela, zvykoch a spôsobe života majú však niektoré zvláštnosti. Bývajú v sedemdesiatich piatich obciach takzvanej továrňanskej oblasti. Meno Sotáci treba pokladať za prezývku. Dostali ju podľa slovka „so“ (česky co), ktoré často opakujú, a celá oblasť dostala meno „sotakeria[8]“.

Skoro všetci sú svetlovlasí; nájsť medzi nimi čiernovlasého je veľká zriedkavosť. Najviac je ich rímskych, menej gréckych katolíkov, niekoľkí sú aj evanjelici. Neradi sa delia a hospodária najradšej vo veľkých, nerozdelených rodinách. Preto aj ich život v rodine je patriarchálny. V niektorých domoch býva spolu aj tridsať ľudí. Prácu medzi nimi rozdeľuje otec; jeden syn pracuje na poli, druhý ide za obchodom, tretí furmančí. Aj ženy sú pod gazdovým dozorom. On určí spomedzi nich jednu za gazdinú a tá má potom na starosti aj výrobu plátna. Musí sa starať o to, aby ho bolo dosť nielen na obliekanie rodiny, ale aby sa mohli aj predať a výťažok musí stačiť aspoň na celoročnú spotrebu soli. Gazda sa stará aj o to, aby bola v dome dobrá pohoda. Všetci musia poslúchať jeho príkazy a vážiť si jeho nariadenia, aj keby bol najmladší spomedzi nich.

Pokiaľ im to neúrodná pôda dovolí, obrábajú usilovne svoje polia a hnoja ich košarovaním. Každú jar kupujú v Marmarošskej župe, v Sedmohradsku, v Bukovine a Moldave ovce. Cez leto ich pasú a na jeseň ich predávajú do Hanušoviec, ale aj do Čiech, na Moravu a do Sliezska. Mnohí z nich zarobia najviac na furmančení, ktoré majstrovsky ovládajú a kvôli čomu chovajú výlučne kone. Chodia s vínom a všelijakým iným tovarom do Poľska, Ruska, Pruska, Sliezska, na Moravu, do Čiech a Rakúska. Mnohí z nich nie sú po celý rok doma, lebo z miesta, na ktoré sa pôvodne vybrali, poberú sa zasa ďalej.

Muži nechodia nikdy oblečení len v gatiach ako Maďari a Slováci, ale majú ešte jedny vrchné nohavice z dvojitého plátna. Kysnutý chlieb jedia zriedkakedy, postačí im denne čerstvo upečený nekysnutý chlieb.

Sobáše s Rusínmi alebo Slovákmi uzatvárajú veľmi ťažko. Čisto sotácke manželstvá sú zato veľmi plodné. Niekto správne poznamenal, že sa množia ako zemiaky. Keď je trochu lepšie počasie, z každého domu povyliezajú kŕdle drobizgu.

Svoju reč majú veľmi radi a bedlia, aby sa nezanešvárila cudzími slovami.



[7] O Sotákoch — prevzaté z článku Ethnographische Miscellen von Ungarn, Hesperus 120, zv. 27, č. 20, 23.

[8] sotakeria — na etnografickej mape Uhorska, ktorá je pripojená ku Gemälde v. Ungern, lokalizuje Čaplovič „sotakeriu“ severovýchodne od Prešova; ide o oblasť približne medzi Hanušovcami nad Topľou na západe a Sninou na východe. Severná hranica je nad Stropkovom, južná sa tiahne pod Humenným. Tovarné — obec vo Vranovskom okrese.




Ján Čaplovič

— autor šiestich obrán slovenského národa proti maďarizácii, autor početných etnografických prác a spoluzakladateľ slovenskej etnografie ako nezávislého vedného odboru Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.