Zlatý fond > Diela > Rozhovory učiteľa so sedliakmi o škodlivosti povier panujúcich medzi pospolitým ľudom


E-mail (povinné):

Stiahnite si O poverách ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Pavel Michalko:
Rozhovory učiteľa so sedliakmi o škodlivosti povier panujúcich medzi pospolitým ľudom

Dielo digitalizoval(i) Miriama Oravcová, Michal Belička, Alžbeta Malovcová, Ivana Bezecná, Dorota Feketeová, Lenka Konečná, Zuzana Babjaková, Nina Dvorská, Zuzana Vodičková, Daniela Kubíková, Lukáš Obšitník, Michaela Dofková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 73 čitateľov

Sedliakom a ostatnému pospolitému ľudu

Milí sedliaci, úprimní spoluobčania!

Túto knižočku som napísal pre vaše dobro, lebo sa v nej dočítate, ako istý učiteľ veľmi veľa dobrého a užitočného naučil viacerých sedliakov na besedách. Teda i vám tu poslúži mnoho vecí na zmúdrenie a naučíte sa veľa užitočného.

Myslím, že aj vy by ste radi počúvali daktorého ochotného učiteľa, keby sa prívetivo zhováral s vami o takých veciach, ktoré vás zaujímajú. No keďže nieto vždy a všade taká príležitosť, dáva sa vám do rúk táto knižočka, ktorú môžete čítať namiesto podobných rozhovorov.

Nezabúdajte, že jediným cieľom tejto knižky je poučiť vás, čo vám treba v živote pokladať za dobré i pravdivé a čoho sa máte držať, ak nechcete upadnúť do všelijakého nešťastia. Preto ju čítajte pozorne a čo v nej nájdete pre svoje dobro a na úžitok, poučte sa z toho a zlého sa vystríhajte.

Často veru ani sami neviete, že ste upadli do veľkého bludu, ktorý je príčinou rozličného nešťastia, čo vás postihuje — a tak si v nešťastí ani neviete, ani nemôžete pomáhať. Preto teda čítajte túto knižku; nájdete v nej príčiny nejedného svojho nešťastia, ktoré keď sa pousilujete odstrániť a zavrhnúť — verte mi — budete mať oveľa pokojnejší, lepší a šťastnejší život.

V tejto knižočke nájdete mnoho vecí, z ktorých dačo poznáte, dačo vám bude nové, o čom ste azda nikdy ani nepočuli, iné zasa smiešne a žartovné, a to vám dodá ešte väčšiu chuť do čítania.

No tu i tam nájdete aj niečo také, čo svojím rozumom nepochopíte a bude sa vám zdať nepravdivé. V takom prípade vám radím, aby ste sa nehanbili spýtať pána farára alebo iného pravdu poznajúceho učeného človeka na to, čo ste nepochopili alebo čo sa vám zdá neuveriteľné. Verte mi, že vás ochotne privedie na správnu cestu a získate od neho pekné a užitočné poučenie.

Podobne tu nájdete aj rozličné príklady a historky o všelijakých rozličnostiach, ktoré si radi prečítate, ktoré vám objasnia mnohé pravdy, vyvarujú vás od toho alebo iného nešťastia a veľa vám pomôžu.

Dakto z vás by však mohol povedať, že pre veľa súrnej práce nemá toľko času, aby mohol čítať takúto knižku, že si často nemáte kedy ani zaspievať a nestihnete sa z knižky pomodliť — tým menej máte čas na čítanie tejto knižočky. Je pravda, a ja vám to verím, že každý deň musíte veľa robiť a že nemáte toľko času, aby ste sa mohli venovať knižkám ako ľudia iného stavu. No predsa len prijmite moju priateľskú radu: V zime cez dlhé večery alebo v nedeľných dňoch, keď vás nezaneprázdňuje robota, vezmite si spomedzi iných knižiek túto pre vás napísanú knižočku a pozorne i rozvážne si z nej prečítajte daktorú časť. Verte mi, neoľutujete.

Ak už naozaj nemáte čas na čítanie, dobre by bolo, keby niekto z vás zrozumiteľne z tejto knižočky dačo čítal a iní, čo azda nevedia čítať, počúvali. Tak by bola táto knižka ešte na väčší úžitok vám i vašim známym.

A teda ak prijmete moju úprimnú radu a usilovne budete čítať túto knižku, určite sa presvedčíte, že jej čítanie vám veľmi pomôže, čím najväčšiu radosť urobíte mne,

oddanému vám priateľovi

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.