Zlatý fond > Diela > Rozhovory učiteľa so sedliakmi o škodlivosti povier panujúcich medzi pospolitým ľudom


E-mail (povinné):

Stiahnite si O poverách ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Pavel Michalko:
Rozhovory učiteľa so sedliakmi o škodlivosti povier panujúcich medzi pospolitým ľudom

Dielo digitalizoval(i) Miriama Oravcová, Michal Belička, Alžbeta Malovcová, Ivana Bezecná, Dorota Feketeová, Lenka Konečná, Zuzana Babjaková, Nina Dvorská, Zuzana Vodičková, Daniela Kubíková, Lukáš Obšitník, Michaela Dofková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 77 čitateľov

Príhovor vzdelanému čitateľovi

Milý čitateľ!

Hoci som túto knižočku nenapísal pre teba a tebe podobným, predsa však myslím, že ak ju uvidíš, vzbudí v tebe túžbu do nej nazrieť a presvedčiť sa, čo obsahuje, či si zasluhuje, aby ju čítali, pre ktorých je napísaná.

Prosím ťa, posudzuj túto moju skromnú prácu so zhovievavou trpezlivosťou a čo nedokonalé v nej nájdeš, oznám to radšej mne samému než neznášanlivému, veľa si o sebe namýšľajúcemu a iných znevažujúcemu svetu. Ver mi, nie som taký, že by som nevďačne opovrhol tvojím múdrym poučením a nechcel ho obrátiť na svoje dobro. Lebo sám si uvedomujem svoje nedokonalosti a so spokojným svedomím sa neodvažujem túto prácu pokladať a vydávať za takú, že by sa v nej nemohlo a nedalo už nič zlepšiť alebo upraviť. No jednako si myslím, že táto knižočka — z ohľadu na tých, pre ktorých som ju napísal — predsa bude užitočná.

Nebude azda ani zbytočná. Lebo ako ja viem, v našom jazyku nevyšla ešte nijaká podobná práca, ktorá by ako táto stručne a tak opisovala i vysvetľovala nepravdivosť a škodlivosť mnohých bludných názorov rozšírených medzi pospolitým ľudom. Preto je teda pre nevedomý ľud potrebná táto knižka, a to tým väčšmi, že ešte aj v terajšom, ináč v mnohých iných veciach osvietenom čase mnoho našich Slovákov zaslepuje blud poverčivosti.

Lež ako je pre nevedomý ľud potrebná knižka so zámerom vykoreniť bludné názory, rovnako tak ťažko je napísať o tejto veci dačo všeobecne platné a dokonalé. Lebo aj medzi jednoduchým ľudom treba predpokladať rozličné povahy a rozličné stupne vedomosti. Dakoho možno o tej alebo inej pravde presvedčiť jedným dôkazom, no v inom sú mnohoraké predsudky a bludné názory natoľko zakorenené, že mu ich z hlúpej hlavy nevybije ani tisíc nezvratných dôkazov. Dakto ochotne poznáva pravdu a vďačne ju prijíma, iný oproti tomu sa domnieva, že jeho vieru a náboženstvo sa usiluje podkopávať a rozvrátiť práve ten, čo ho chce od škodlivého bludu alebo činu priviesť na správnu a dobrú cestu. Ak si toto uvedomíš, milý čitateľ, dáš mi za pravdu, že v tejto veci nemožno všetkým vyhovieť.

Okrem toho sú všelijaké a na rozličných miestach mnohoraké povery, takže všetky zozberať, uviesť v knihe a ich nepravdivosť i škodlivosť presvedčivo odôvodniť by človek nestačil za celý svoj život. A keby to aj bolo možné, taká kniha by pre svoju hrúbku nebola pre jednoduchý ľud.

V tejto knižke, ako sa môžeš presvedčiť, usiloval som sa byť na úžitok aspoň väčšiemu množstvu nevedomého ľudu (keď už všetkému nemožno), a preto som tu písal najmä proti takým bludným názorom, čo sú všeobecne rozšírené medzi pospolitosťou a škodlivosť ktorých keď ľudia spoznajú, rovnako budú zmýšľať aj o iných podobných veciach.

Túto prácu písal som pre Slovákov viacej slovenským než českým jazykom, a to predovšetkým preto, že podľa mojej mienky Čech lepšie rozumie slovenčine ako pospolitý Slovák češtine.

Miestami nájdeš veľmi jednoduchý hovor sedliaka, lež to sa iba preto tak napísalo, aby sedliaci lepšie porozumeli.

Daktoré rozhovory nie sú napísané podľa pravidiel a regúl, čomu sa vôbec nezačuduješ, ak vieš, ako sa sedliaci zhovárajú medzi sebou a aké nejednotné sú medzi učenými názory o dokonalých regulách jazyka.

A teda, milý čitateľ, ak uznáš túto moju skromnú prácu za potrebnú a užitočnú pre pospolitý ľud, odporúčaj ju láskavo tým, pre ktorých sa napísala. Tak poslúžiš aj ľudskému pokoleniu a za ochotu budem ti povďačný aj ja,

Pavel Michalko

Napísané vo Sv. Martine pri Tapiove, Peštianska stolica, dňa 24. septembra 1799.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.