Zlatý fond > Diela > Násmešné listy


E-mail (povinné):

Jonáš Záborský:
Násmešné listy

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Daniela Kubíková, Lucia Kancírová, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 61 čitateľov

1. Prípravy v Kocúrkove na zaopatrenie novín

V našom Kocúrkove rozširuje sa, pán redaktor, duch národný tak valne, že stojí medzi nami zasvätencami silné rokovanie o tom, aby jeden výtlačok vašich novín chodil i do Kocúrkova. A ačkoľvek je to predsavzatie nadmieru ťažké, dúfam predsa, že protivníkom túto omrzlosť my národovci zaopatríme. Obetavosť naša prekoná všetky prekážky. Počujte, ako sme to navliekli. Zriadime spolok na účastiny v cene jedného červeného dudka. Neviem síce, či sa v Kocúrkove toľko účastín minie, koľko predplatná suma obnáša: ale ak nie, pozveme iné také susedné mestá a župy, aby k tak vznešenému cieľu spojily sa s nami. To však oznamujem vám predkom, že pre nás musíte dať tlačiť výtlačok zvlášte, v reči kocúrkovskej. Len o tom je ešte medzi nami hádka, v akom nárečí. Lebo u nás sú hlavné nárečia tri, horno-, dolno- a strednokocúrkovské, a v týchto zase jest mnoho podrečí a odchýlok v podrečiach. Teraz je práve na pretrase, ktoré má najbližšie byť dočasne povýšené na reč spisovnú. Rozhodne sa to, keď dudkový spolok bude zriadený, ako vo Francúzsku otázka republiky a cisárstva,[1] väčšinou hlasov. Hlasovanie bude sa opätovať každoročne, aby väčšina vždy mala reč po chuti a vydá sa zakaždým nová gramatika, na ktorú však nikto viazať sa nebude. Lebo jediná gramatika stálej platnosti u nás je tá, ktorú meria žid Jajvaj na holby.

Balahura[1] Ako vo Francúzsku otázka republiky a cisárstva — po páde Napoleona III. (1870).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.