Zlatý fond > Diela > Násmešné listy


E-mail (povinné):

Jonáš Záborský:
Násmešné listy

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Daniela Kubíková, Lucia Kancírová, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 57 čitateľov

20. Úvodná orácia profesora slovenskej reči

Chlapci! Dali ste sa zapísať za Slovákov, poviem vám teda slovensky, strela do vašich materí, že ste mi našli galibu. Lebo ja priam toľko viem slovensky, koľko som sa naučil na ulici a vás mám učiť slovenskú gramatiku.

Knižky slovenskej som jakživ nemal v ruke a vám včuľ mám prednášať slovenskú literatúru. To je priam tak, ako čo by sa tomu naložilo učiť iných na husliach, kto sám ani prst položiť na ne nevie. Či vy teda nie mrziaci? A nač vám to? Čo vám z tej slovenskej gramatiky? V úradoch slovenská reč sa nepotrebuje a čo sprostači poviete alebo napíšete, všetko musí byť dobré. Prevrátený to včuľka svet! Predtým, keď ti fagan povedal slovo slovenské, dostal „signum linguae“[9] a prúty: včuľ ho ešte sám uč slovenskú gramatiku a literatúru. Aké to sníženie osoby jedného pátra a poškvrnenie profesorskej katedry! Teda viete čo? Kto najpilnejšie bude zameškávať moje hodiny, bude eminens;[10] a kto ani raz nepríde, eminentissimus.[11] Dixi.[12][9] „Signum linguae“ (lat., odznak reči) — na gymnáziu v Ožďanoch to bolo drevené koliesko s rúčkou. Ktorého žiaka pristihli, že po slovensky niečo prehovoril, dostal ten odznak a za pokutu — keď signum u neho prenocovalo — musel sa nazpamäť naučiť z Donáta tri vety po latinsky aj po maďarsky, Slovák i po slovensky. Signom boli chlapci takí demoralizovaní, že večer chodili so signom špehovať pod obloky slovenských žiakov. Ak niekde počuli čo len slovo po slovensky prehovoriť, zvolali po zaklopaní na oblok „Hic habes signum“ (Tu máš signum) a ušli. Postihnutý, rozumie sa, musel sa ako nešťastný držiteľ signa do rána naučiť spomenuté vety z Donáta. (Ján Francisci, „Vlastný životopis“. Slov. pohľady XXIX, 1909, 176.)

[10] Eminens (lat.) — vyznamenaný

[11] Eminentissimus (lat.) — najvyznamenanejší

[12] Dixi (lat.) — povedal som

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.