Zlatý fond > Diela > Násmešné listy


E-mail (povinné):

Jonáš Záborský:
Násmešné listy

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Daniela Kubíková, Lucia Kancírová, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 57 čitateľov

6. Ľudské zachádzanie so zločincami

Svedectvom u nás sa vzmáhajúcej osvety môžu vám byť i naše žaláre. Tu zaiste požívajú zločinci na účty počestných občanov znamenité výhody, takže si nejeden praje padnúť terajšej filantropickej spravodlivosti do rúk. Keď milióny bezúhonných ľudí nemajú čím nahotu svoju zakryť, hlad ukojiť, prútovú kolibu zohriať, lotri si sedia v teplých kurtkách a majú každodenne svoj kus chleba, mäsa, zdravej polievky. Teraz spoločnosť najlepšie opatruje toho, kto nezaslúži v nej žiť. Do žalárov, medzi smeti ľudstva, prichodia turisti, lekári, predstavení dohliadať, či zbojníci, vrahovia, podpaľači všetkým potrebným sú zaopatrení: do otrhaných chalúp nikto nenazrie, nikto sa netáže, či počestný robotník má taký zárobok, aby mohol žiť. Div, že sa aspoň polovica chudobných ľudí nedá zatvoriť. Ale to teraz nie tak ľahko, ako žiadúce. Len jeden istý spôsob je zúčastniť sa dobrodenia žalára, písať do novín.

Balahura

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.