Zlatý fond > Diela > Násmešné listy


E-mail (povinné):

Jonáš Záborský:
Násmešné listy

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Daniela Kubíková, Lucia Kancírová, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 57 čitateľov

5. Vzmáhajúca sa osveta a zámožnosť ľudu

Pri všestranných a valných pokrokoch školstva nie div, že osveta sa šíri vo všetky vrstvy obyvateľstva. My síce nemôžeme sa ešte honosiť tak vysokou vzdelanosťou ľudu ako Nemci. V Nemecku už každá slúžka „frajla“,[2] každý paholok „úrfi“[3] a sedliaci ani neorú viac, ani nekosia, len čítajú Heglovu „Fenomenologiu“.[4] Priviedli sme však i my vec vzdelanosti dosť ďaleko. Už niet ani jedného sedliaka, ktorý by nevedel dotknúť sa prstom pera pri ťahaní kríža. V každých desiatich obciach nájdete jeden Budínsky kalendár[5] s jeho peknými obrázkami. Naše dievky už vám nenosia viac noše, ale len „batožiny“. Kuchárky chodia v ohromných krinolínach, že ich je plná kuchyňa. O rozširovanie pravých mravných pochopov starajú sa mnohočetní vojenskí prepustenci a vyslúžilci. Ich pričinením zrušily sa úplne všetky pochabé predsudky dávnych tmavých vekov. Kde ťa svrbí, poškrab sa, i basta. Spolky striezlivosti síce zanikly všetky, ale zato zámožnosť rastie. Niet už u nás žiadnych holomkov, ako bývalo zadávna, lež len samí „proletári“. Ustavičné „sekúcie“[6] sú nepodvratným svedectvom, že ešte dačo máme. Ba nejeden chalupník nosí v krpciach tisíce zlata a striebra. Lebo stať sa môže, že jeho onuce prídu do bankovej papierne. Len to zle, že tak zdražely handry a tak zredly nové šaty.

Balahura[2] „Frajla“ (z nem.) — slečna

[3] „Úrfi“ (maď.) — mladý pán

[4] Heglovu Fenomenologiu — Die Phenomenologie des Geistes, Fenomenologia ducha, Bamberg 1807

[5] Budínsky kalendár — Mohol to byť „Obnowený Budjnsky Kalendář“… vydávaný od r. 1856 tlačou a nákladom Martina Bagó.

[6] Ustavičné „sekúcie“ — skomolenina z lat. exekúcie

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.