Zlatý fond > Diela > Rozpomienka na jeden trnavský piknik


E-mail (povinné):

Ľudovít Gašpar-Zaosek:
Rozpomienka na jeden trnavský piknik

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Zuzana Babjaková, Lucia Jedla.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 37 čitateľov

Predmluva

Hovoria, že rozum starých ľudí nevydrží konkurrenciu so vždy napredujúcim rozumom mladšieho, zvlášte namysleného a od pýchy nadutého pokolenia, a preto — vraj — rozum starých ľudí prinútený je retirirovať a zpiatočne sa koncentrirovať — (Rückwärts-koncentrirung) — k detskému rozumu. Znalci ľudských modzgových truhličiek, čili hláv ľudských to tvrdia, že modzog človeka je len električná batteria rozumu a myšlienok, ktoré sú produkt fosforescencie, ktoré myšlienky tak vystupujú hore z tej modzgovej batterie, jako vidíme v noci vystupovať jasnobledé svetielko z vlhkých fosforových zápaliek, ktoré sa pomaly tratí a zmizne, až konečne len suchá mrtvola drevená z tej zápalky zostane.

Ja som už tiež starý, teda aj môj rozum sa rückwärts koncentriruje k detskému rozumu, ku ktorému sa konečne najväčšia čiastka starých ľudí na tejto zpiatočnej rakovej dráhe vlečie. Preto teda starí ľudia radi rozprávajú o svojich detinských zkúsenostiach, o svojom detinskom živote alebo aspoň o časoch mladého veku svojeho. Tu máš starých pensionistov, už či sú cibili, či vojaci, oni pri detinských pohárikoch radi rozprávajú o lepších časoch svojeho mladistvého veku, jako to vtedy ináč a lepšie bývalo, nežli včuľ.

Preto aj nikto mi zazlievať nebude, keď ja tu svoje rozpomienky a život i časy detského svojeho veku, teda tých lepších časov na papier fixirujem prv, nežli by mi myšlienky vyfosforovaly, zmizly a len prázdnu škorupinu modzgovú, umrlčiu hlavu holú by mi pre hrobára jako lobdu nechaly. Zkúsil som, že mnohí starí ľudia radšie čítajú také spisy, ktoré sa akomodujú k detskému rozumu, nežli hlboké, široké, rozsiahle, vysoké, ťažké argumentácie, dôvody, konklusie, závraty ťažkej filosofie, ktoré nie sú už súce pre ošúchané, rozhegľané, zodrané modzgy.

Nuž ale aj mladí ľudia elastičných ešte modzgov, ktorí si robia posmešky zo starých, najdú tu jedno-druhé zrniečko užitočného povšimnutia, ktorého nemusia sa obávať, že im zaskočí v dycháku jako husi; veď aj oni dôjdu na chodníky starých ľudí, aj ich modzgový apparát ztratí pružnosť a zostane hračkou detskou.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.