Zlatý fond > Diela > O vlastnom živote a diele


E-mail (povinné):

Elena Maróthy-Šoltésová:
O vlastnom živote a diele

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Daniela Kubíková, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Erik Bartoš, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 49 čitateľov

Nad druhým vydaním románu „Proti prúdu“

Po jedenatridsiatich rokoch schystalo sa nové, zrevidované vydanie románu „Proti prúdu“, vyšlého po prvý raz nákladom samej autorky roku 1894.

Prebratý optimistickým ovzduším, nesený slovenskou národnou myšlienkou i nabádajúci uskutočňovať tú myšlienku, ako to bolo naznačené v doslove prvého vydania — nerobí si nárokov na vysoký stupeň literárnej hodnoty, hoci čítajúcim obecenstvom bol prijatý so živým záujmom.

V ňom podľa samého nášho vtedajšieho politického položenia znázorňovaná úloha získať odrodilé slovenské zemianstvo slovenskej národnej veci teraz, po zaniknutí zemianskych výsad i vôbec významu zemianstva, pri silnení demokratizmu vo svete, hlavne však po našom nečakane zrýchlenom národnom oslobodení, zdá sa nám zastaralou a zbytočnou, keď môžeme sa tešiť, že jej už ozaj nepotrebujeme. Avšak ako obraz jednej z prechodných dôb nášho národného vývinu môže zostať v platnosti, len optimistické idealizovanie priateľa-nepriateľa, hladké vyrovnávanie protív, prajné riešenie osudov osôb atp. neobstojí pred prísnejším čitateľom.

Revíziou celého diela obkliesnila som aspoň v najpotrebnejšom miestami priobšírnu jeho rozpravnosť[21] — a tak v dôvere, že nebude neprajne prijaté, vnove vystrájame ho na cestu k nášmu čítajúcemu obecenstvu.

(Turčiansky Sv. Martin, 15. augusta 1925)[21] obkliesnila som… priobšírnu jeho rozpravnosť — Šoltésová skracovala najmä druhý zväzok svojho románu

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.